Lovro Sodja, predsednik Društva slovensko-avstrijskega prijateljstva (levo), in Janez Stergar, predsednik Kluba koroških Slovencev v Ljubljani, sta glavna organizatorja Koroških kulturnih dni v Ljubljani.

Dnevi slovenske koroške kulture

V ponedeljek, 3. aprila, bo Koroško obiskal predsednik slovenskega državnega zbora Milan Brglez, ki se bo najprej pogovarjal s koroškim deželnim glavarjem dr. Petrom Kaiserjem in predsednikom deželnega zbora Reinhartom Rohrom, nato pa na slovenskem generalnem konzulatu s predstavniki slovenskih organizacij na Koroškem. V programu je obisk Mohorjeve, Slovenske gimnazije in Dvojezične trgovske akademije in za zaključek srečanje s slovenskima županoma Bernardom Sadovnikom in Francem Jožefom Smrtnikom v Globasnici.

Koroški kulturni dnevi v Ljubljani zaokrožujejo več prireditev, na katerih Slovenci iz Koroške v državi matičnega naroda predstavijo del svoje bogate kulturne dejavnosti. Letošnja prireditev bo že 15., s pomočjo slovenskih kulturnih organizacij iz Koroške in vladnega urada za Slovence v zamejstvu in po svetu pa jo organizirata Društvo slovensko-avstrijskega prijateljstva in Klub koroških Slovencev v Ljubljani.

Letošnji dnevi se bodo začeli v torek, 4. aprila, v Narodnem muzeju Slovenije na Metelkovi v Ljubljani, kjer bosta ob 18. uri avstrijska veleposlanica v Sloveniji Sigrid Berka in slovenski minister za Slovence v zamejstvu in po svetu začela dneve in odprla prvo prireditev – razstavo slikarja in arhitekta koroškega Slovenca Karla Vouka iz Rinkol/Rinkolacha v Podjuni. Naslov fotografsko-likovne razstave je Lužiški cikli. Karel Vouk z njo opozarja na posledice dnevnih rudarskih kopov v Lužicah, ki ogrožajo jezik in kulturo Lužiških Srbov in se je zaradi njih posedlo blizu 200 vasi. Program Koroških kulturnih dni se bo nadaljeval v četrtek, 6. aprila, v dvorani Svetovnega slovenskega kongresa na Cankarjevi 1 v Ljubljani, kjer bosta ob 10.30 Krščanska kulturna zveza iz Celovca in Slovenski narodopisni inštitut Urban Jarnik iz Celovca predstavila šest novih strokovnih knjig. Te so Zbornik Krščanske kulturne zveze 2013–2016, Poročila in prispevki pod uredništvom Martina Kuchlinga, kulturno-zgodovinski vodnik Popotnik po Zilji, ki sta ga napisali Uši Serainig in Polona Sketelj, Katalog muzejske zbirke na Kostanjah/Kostenbergu nad Vrbskim jezerom v uredništvu Vita Hazlerja, Slovar rožanskih narečnih besed, ki sta jih zbrala Bertrand Kotnik in Franc Kattnig, knjiga Irene Markovič o misijonarju in škofu med Otavci in Očipvejci Frideriku Baragi in zbornik o slovenščini od zibelke do družbenih omrežij, ki ga je izdala iniciativa Slovenščina v družini. Prvi del Koroških dni bo sklenjen v soboto, 8. aprila, ob 10. uri z lutkovno igro Knjiga o džungli, ki jo bo v Mini teatru na Križevniški 1 v Ljubljani igralo 11 članov lutkovne skupine Srce iz Dobrle vesi/Eberndorfa.