Prvo slovensko avtorsko knjigo, ki nosi oznako »lahko branje«, so v Radovljici v pogovoru z Boženo Kolman Finžgar predstavili avtorji – pisateljica Aksinja Kermauner s sodelavci iz CUDV Črna ter ilustrator Gašper Rus.

Lahko branje ni le za na plažo

Aksinja Kermauner je skupaj z uporabniki CUDV Črna napisala knjigo, namenjeno mladini in odraslim, ki imajo težave z branjem, pa si kljub temu želijo vstopiti v vznemirljivi svet zgodb. Predstavili so jo tudi v Radovljici.

Radovljica – Strateška odločitev naše knjižnice je, da spodbujamo branje za vse, je odločitev, da na enega od tradicionalnih Torkovih večerov povabi pisateljico Akisnjo Kermauner, utemeljila direktorica knjižnice A. T. Linharta Božena Kolman Finžgar. Pisateljica dr. Aksinja Kermauner, ki se je v preteklosti strokovno ukvarjala predvsem z branjem slepih in slabovidnih, je tako v torek v Radovljici predstavila zgodbo Cvetje in ogenj, objavljeno v knjigi, ki je posebej namenjena tistim mladim in odraslim, ki težje berejo.

Gre za prvo avtorsko knjigo – doslej so pod oznako »lahko branje« izšle pr­i­rejene izdaje nekaterih kla­sičnih del slovenske in svetovne književnosti. Namenjena vsem, ki radi berejo, a imajo s tem težave: oklevajočim bralcem, bralcem z disleksijo, starostnikom, lju­dem z motnjami v duševnem razvoju, priseljencem … Napisana je v tehniki, ki jim branje olajša: povedi so kratke, razmiki med vrsticami večji od običajnih, premi govor je zapisan v odebeljenem tisku, papir ni bleščeč ... Obenem pa je zgodba takšna, da nagovarja odrasle bralce. Problem, s katerim se pogosto srečujejo ljudje s težavami pri branju, je namreč dejstvo, da zanje tako rekoč ni na voljo knjig, ki bi bile tehnično primerne in obenem s tematiko, vsebinsko zanimivo za mladino in odrasle. »Ne moremo zaradi tega, ker imamo težave z branjem, vse življenje brati le pravljic v slikanicah,« je problem slikovito opisal eden od udeležencev pogovora.

Kermanunerjeva je prvo zgodbo iz serije Julija in Peter napisala v sodelovanju z uporabniki Centra za usposabljanje, delo in varstvo Črna, v delu sta že drugi in tretji del. Zbirka nastaja tudi v sodelovanju s strokovnjaki in je opremljena z oznako »lahko branje«; oznaka, ki je v tujini poznana in uveljavljena, pri nas pa si šele utira pot med pestre in presenetljivo številne skupine bralcev.