Dr. Andreja Eržen Firšt in pater dr. Robert Bahčič na brezjanski stojnici v Fatimi / Foto: Romarski urad Brezje

Brezje v eliti verskega turizma

Na mednarodno konferenco o verskem turizmu v Fatimi na Portugalskem je bilo povabljeno tudi Marijino narodno svetišče na Brezjah.

Brezje – V portugalskem romarskem središču Fatima, v katerem bodo junija praznovali 100-letnico Marijinih prikazovanj, med milijoni romarjev pa bo tudi papež Frančišek, je bila marca mednarodna konferenca o verskem turizmu. Pri organizaciji je poleg romarskega središča Fatima, portugalskih krajevnih oblasti iz območja Ourema in državnih organov sodelovala tudi Svetovna turistična organizacija. In ne brez razloga. V tako imenovanem verskem turizmu sodeluje letno nad 300 milijonov turistov oziroma romarjev. Samo iz Amerike namerava oditi v bližnji prihodnosti blizu 16 milijonov romarjev.

Marijino narodno svetišče Brezje je bilo posebej povabljeno na konferenco v Fatimo, kar je bilo za nas presenečenje pa tudi čast, sta povedala rektor Marijinega svetišča na Brezjah pater dr. Robert Bahčič in direktorica Romarskega urada dr. Andreja Eržen Firšt, ki sta bila v ugledni družbi nad 500 zastopnikov agencij in svetišč iz Portugalske, Španije, Poljske, Nemčije, Avstrije, Italije, Kolumbije, Brazilije, Bolivije, Indije, Gvatemale, Koreje in Filipinov. Njihovi predstavniki in zastopniki svetovne turistične organizacije so predstavili pozitivne izkušnje o pomenu verskega turizma in njegovem vplivu na hitrejši razvoj okolja, v katerem delujejo. Verski in kulturnozgodovinski interes se prepletata z gospodarskim. Globalne izkušnje so dobre in nič drugače naj ne bi bilo v naših verskih oziroma romarskih središčih.

Brezje kot novo ime na zemljevidu svetovno znanih romarskih središč so bile deležne precejšnjega zanimanja, sta povedala dr. Andreja Eržen Firšt in pater dr. Robert Bahčič. Obiskovalci stojnice in tudi udeleženci maše, ki jo je daroval pater Robert, so spraševali, kje je Slovenija, kje so Brezje, kaj si je mogoče poleg Brezij še ogledati, kakšne so naše navade, posebnosti. Zato sodelovanje Brezij v Fatimi ni bila le predstavitev brezjanskega romarskega središča, ampak kraja, občine in širšega okolja.