V občini Mengeš so odplačali dolg in sedaj nadaljujejo z gradnjo prizidka pri šoli in načrtujejo športno dvorano.

Osem občin brez dolga

Skupna zadolženost gorenjskih občin se je lani zmanjšala za 8,9 odstotka. Šesterici občin, ki so bile brez dolga že konec leta 2015, pa sta se pridružili še občini Cerklje in Mengeš.

Kranj – Skupni dolg slovenskih občin se je zmanjšal drugo leto zapored. Kot kažejo preliminarni podatki ministrstva za finance, je zadolženost občin konec lanskega leta znašala nekaj manj kot 842 milijonov evrov, kar je za 2,7 odstotka manj kot konec leta 2015. Večina slovenskih občin je lani zmanjšala dolg, približno četrtina pa ga je povečala.

Kot kažejo podatki, je 27 občin širše Gorenjske dolg odplačevalo bolje od državnega povprečja. Skupna zadolženost je bila s 87,8 milijona evrov za 8,9 odstotka manjša kot leta 2015. Povprečen dolg na občana v gorenjskih občinah je znašal 205 evrov, medtem ko državno povprečje znaša 408 evrov. Med šestnajsterico slovenskih občin brez dolga je kar polovica gorenjskih. Občinam Gorje, Jezersko, Kranjska Gora, Lukovica, Šenčur in Trzin sta se namreč lani pridružili še občini Mengeš in Cerklje.

Kot je povedal cerkljanski župan Franc Čebulj, so pred dvema letoma sploh prvič najeli kredit. Sredi leta pa so ga s sprejetim rebalansom odplačali kar za 1,9 milijona in tako je občina znova brez dolga. Čeprav se lotevajo številnih velikih projektov, med katerimi jih je precej že zaključenih ali pa v zaključni fazi, pa so občinske finance v dobri kondiciji, zato je Čebulj optimističen tudi glede projektov, ki jih še čakajo. O skrivnosti dobrega poslovanja občine pa župan z najdaljšim stažem pravi, da je potrebno racionalno gospodarjenje in »gorenjsko šparanje« tam, kjer si to lahko dovolijo.

Razdolžili so se tudi v Mengšu, kjer so v letih od 2014 do 2016 zalagali lastna sredstva za izvajanje kohezijskih projektov izgradnje vodovoda, kanalizacije in čistilne naprave, za katere so lani prejeli večino evropskih sredstev in zato izkazovali presežek prihodkov nad odhodki v vrednosti dobrega milijona evrov. Kot nam je pojasnil direktor občinske uprave Urban Kolar, je zato občina, skladno z Zakonom o fiskalnem pravilu, ki določa, da se v primeru, če je občina zadolžena, proračunski presežki lahko uporabijo izključno za odplačevanje glavnic dolga, z rebalansom namenila sredstva za poplačilo celotnega dolga.

Tudi sicer je večini gorenjskih občin uspelo zmanjšati svoj dolg. Skupno je 18 občin, ki so bile leta 2015 zadolžene, lani odplačalo 8,5 milijona evrov kreditov. Poleg že omenjenih je Mestna občina Kranj, ki je najbolj zadolžena med vsemi gorenjskimi, odplačala nekaj več kot 1,65 milijona evrov, za dober milijon pa so dolg zmanjšali tudi v Domžalah. Dodatno so se zadolžile le občine Žirovnica, Škofja Loka in Medvode.

Dolg na prebivalca je že dlje časa najvišji v Komendi, kjer je vsak občan zadolžen za 1100 evrov. Lani jim ga je sicer uspelo zmanjšati za 263 tisoč evrov, na 6,6 milijona evrov. Komendi po dolgu na prebivalca sledijo Preddvor (634), Škofja Loka (558), Kranj (495), Naklo (338), Bled (306), Medvode (303) in Jesenice (246). Če izvzamemo občine brez dolga, so bili najmanj zadolženi občani Žirovnice (32), Žiri (43), Vodic (54), Bohinja (107), Gorenje vasi - Poljan (132) in Kamnika (141). Nekje v sredini so bili občani Tržiča (240), Železnikov (218) in Radovljice (171).