Ekipa SŠGT Ljubljana: Matej Zupančič (spominjamo se ga iz MasterChefa), Žiga Jemec, Ema Vrtačnik, Jernej Janežič in mentorji Majda Rebolj, Polona Ostanek ter Ludvik Fekonja

Mlade kuhalnice

Letos ponovno iščemo Tuševo kuharsko zvezdo. Tokrat so predtekmovanja štiri, sledi veliki finale v maju. Tretje predtekmovanje je gostila Srednja gostinska in turistična šola (SGTŠ) Radovljica.

Prvo predtekmovanje za mlade, nadarjene in inovativne kuharje, natakarje in turistične tehnike do 21. leta je začelo svojo pot v Celju. Sledila je Izola, nedavno Radovljica, 12. aprila pa pridejo na vrsto še Radenci. Veliki finale načrtujejo maja, ko se bo pomerilo osem ekip, po dve iz vsakega predtekmovanja.

Lahko bi rekli, da je v zadnjih letih tekmovanje »počivalo«.

Na predtekmovanjih ekipe tekmujejo v naslednji sestavi: kuhar in pomočnik, natakar in turistični vodič ali drugi natakar. Ekipe pokažejo svoje znanje v pripravi hrane, postrežbi in predstavitvi regije, iz katere prihajajo. Tekmovanje je časovno omejeno in kuhar s pomočnikom pripravlja regijsko glavno jed s prilogo za pet oseb, servirano na krožnik; potem pa drugi del ekipe to jed postreže, predstavi izvor, način priprave in posebnost jedi. V tej zgodbi poleg slovenskega trgovca Tuša sodeluje še nekaj partnerjev, med njimi tudi Društvo kuharjev in slaščičarjev Slovenije, katerega predsednik Tomaž Vozelj je bil eden glavnih članov ocenjevalne komisije v Radovljici. Tu so sodelovali še nekdanji in sedanji člani nacionalne kuharske ekipe ter njihov vodja Janez Dolšak. Ocene so delili še Alma Rekić, Davor Družinec, Grega Rozman in Martin Blejec. Strokovno žirijo strežbe pa so sestavljali Aida Kadič (Ramada Resort Kranjska Gora), Srečko Koklič (Turistično-gostinska zbornica Slovenije), Tomaž Leban (Center kulinarike in turizma KULT316) ter Feri Kicin (Sava Resorts Bled). V Radovljici smo tako spremljali devet ekip kuharjev, natakarjev in turističnih tehnikov. Med njimi je uspela uvrstitev v finale dijakom zmagovalne ekipe iz Ljubljane in drugouvrščene iz Celja. Ljubljančani so pripravili krakovske dobrote, Celjani pa pomladansko postrv. Sodelovali pa so še o mladi iz SŠ Izola, SŠ Zagorje, SŠGT Radenci, SŠGT Novo mesto in seveda domačini SGTŠ Radovljica. Radovljičani in Izolčani so imeli na predtekmovanju po dve ekipi.

Postrežen izbor lokalnih jedi je bil zanimiv, in v vseh primerih so bili krožniki izjemno dodelani, tako da so verjetno na koncu odločali okusi. Tudi predstavitve, opisi jedi in postrežba so bili precej podrobni, obarvani z domiselnimi zgodbami o hrani, vinu. Dijaki so poskrbeli celo za svoj videz, tako da je tisti, ki je pripovedoval zgodbo o jedi, že z obleko namigoval, od kod jed izvira oziroma zakaj so krožnik poimenovali tako, kot so ga.