Gorenjski župani so tokrat sejo Sveta gorenjske regije opravili kar v jeseniški bolnišnici.

Gorenjski župani v bolnišnici

Člani Sveta gorenjske regije, ki ga sestavljajo župani osemnajstih gorenjskih občin, so se tokrat sestali v Splošni bolnišnici Jesenice. Govorili so predvsem o tem, da so Gorenjci diskriminirani pri bolnišnični zdravstveni obravnavi. Na Gorenjskem imamo premalo bolnišničnih postelj, premalo zdravnikov ...

Jesenice – Župani gorenjskih občin so se odzvali na povabilo direktorja Splošne bolnišnice Jesenice Janeza Poklukarja, da obiščejo bolnišnico in dobijo vpogled v prostorsko stisko, s katero se sooča regijska bolnišnica. Tako so župani osemnajstih gorenjskih občin, ki delujejo pod okriljem Sveta gorenjske regije, svojo enajsto sejo v ponedeljek izvedli v prostorih jeseniške bolnišnice.

Direktor bolnišnice Janez Poklukar jih je seznanil z diskriminatorno obravnavo Gorenjcev na področju sekundarnega zdravstva. Tako naj bi po evropskih standardih imeli tri bolnišnične postelje na tisoč prebivalcev, na Gorenjskem naj bi jih tako imeli šeststo, a jih imamo 87 manj. Vse štiri gorenjske bolnišnice so prenatrpane, kar se kaže tudi v izrazito kratki ležalni dobi. Tudi denarja za zdravstvene programe dobimo na Gorenjskem manj kot drugod v državi, je dejal Poklukar. »V gorenjski regiji je za bolnišnične zdravstvene programe na prebivalca namenjenih 341,50 evra, medtem ko je za bolnišnične zdravstvene programe na prebivalca v Sloveniji namenjenih 551,40 evra. Posledično ima Gorenjska le 1,7 zdravnika na tisoč prebivalcev, slovensko povprečje pa je 2,4 zdravnika na tisoč prebivalcev. Evropsko povprečje je 3,5 zdravnika na tisoč prebivalcev, v sosednji Avstriji pa imajo 6,4 zdravnika na tisoč prebivalcev,« je navedel Poklukar. Glede na povprečje porazdelitve programov in sredstev je gorenjska regija podfinancirana tako na primarni kot sekundarni ravni zdravstvenega varstva, je poudaril.

Gorenjski župani so enotno podprli pobudo bolnišnice glede enakovredne zdravstvene oskrbe gorenjske regije z ostalimi regijami. Pozvali so ministrstvo za zdravje, da še letos zagotovi financiranje paliativnega mobilnega tima za celotno Gorenjsko ter da naredi vse potrebno, da bodo projekti za novo regijsko bolnišnico pripravljeni do konca leta 2018.

Seje se je udeležil tudi predstavnik ministrstva za zdravje Tomaž Glažar, ki je dejal, da je omenjeno problematiko treba reševati prednostno. A ob tem je poudaril, da se trendi spreminjajo povsod: ob porastu priliva pacientov s spodnje Gorenjske, ki ga beležijo v jeseniški bolnišnici, hkrati raste tudi število pacientov v UKC Ljubljana iz gorenjske regije, zato je treba biti pri upoštevanju statističnih podatkov previden.