Prvi ulični zbiralnik za e-odpadke so predali namenu na parkirišču pri občinski stavbi; od leve Primož Bajželj, Borut Sajovic in Emil Šehić.

Tržič dobil ulične e-zbiralnike

V tržiški občini so na več lokacijah postavili ulične zbiralnike za brezplačno pravilno oddajanje e-odpadkov in odpadnih baterij.

Tržič – Nepravilno odlaganje e-odpadkov in odpadnih baterij povzroči onesnaženje z nevarnimi snovmi, ki škodujejo okolju, ljudem in živalim, dragocene sekundarne surovine pa se za vedno izgubijo. Tudi zato družba ZEOS, nosilka projekta LIFE Gospodarjenje z e-odpadki pod sloganom E-cikliraj, na eko otokih in drugih lokacijah po Sloveniji v sodelovanju z lokalnimi partnerji postavlja ulične zbiralnike za zbiranje e-odpadkov in odpadnih baterij. Do sedaj so postavili že približno dvesto zbiralnikov, v načrtu jih imajo še enkrat toliko. V četrtek so jih postavili v tržiški občini na parkirišču pri občinski stavbi, na parkirišču pri zelenjavarju v Bistrici pri Tržiču, na parkirišču nekdanje upravne stavbe Komunale Tržič na Pristavi, pri eko otoku na Poti na Zali Rovt, pod trgovino v Kovorju in v zbirnem centru v Kovorju. Do konca meseca bodo ulični zbiralniki stali še pri izobraževalnem središču v Dolini, pri novem avtobusnem postajališču v Križah in avtobusnem postajališču v Lešah ter pri gasilskem domu v Podljubelju.

»Občani vse bolj spoštujejo red in moramo jim priti nasproti. Lani smo prevzeli približno devet tisoč ton e-odpadkov in odpadnih baterij. Analize kažejo, da je še približno osem odstotkov e-odpadkov nepravilno zavrženih med mešane komunalne odpadke, med njimi se znajdejo sušilniki za lase, brivniki, elektronske igrače, ki tja ne sodijo,« je povedal Emil Šehić, direktor ZEOS-a. »V tržiški občini na leto ločeno zberemo okoli osem ton malih gospodinjskih aparatov v zbirnem centru v Kovorju in v sklopu zbiranja kosovnih odpadkov. Vsaka taka akcija je nadgradnja obstoječega sistema in pomembno prispeva k temu, da se ločeno zbiranje e-odpadkov še poveča,« je poudaril Primož Bajželj, direktor Komunale Tržič. Župan Borut Sajovic pa je dodal, da se tej ekološki zgodbi pridružuje še en pomemben vidik, več bo ločeno zbranih odpadkov, nižji bo znesek na položnicah.

In kaj lahko oddate v ulične zbiralnike? Male gospodinjske aparate (električne mešalnike, likalnike, tehtnice, ure, grelnike vode, ožemalnike, opekače kruha ...), prenosne baterije in akumulatorje, elektronske igrače, računalniško opremo in zabavno elektroniko (mobilne telefone, računalnike, tiskalnike, zvočnike, kalkulatorje, polnilce, fotoaparate, slušalke ...) in drugo malo opremo in orodje (sušilnike, električna orodja, brivnike, svetilke ...).