Z mislijo, da je ljubezen do ruščine prav nalezljiva, so napovedali skeč Gimnazije Škofja Loka. /Foto: Tina Dokl

Na Loškem odru gostovala Rusijada

Prvo Rusijado so v Škofji Loki organizirali pred desetimi leti, letošnje srečanje učencev, dijakov in študentov, ki se učijo ruskega jezika, je bilo na Loškem odru sedmo po vrsti.

Škofja Loka – Dogodek je tudi tokrat pripravila Gimnazija Škofja Loka v sodelovanju z Občino Škofja Loka in Skladom Toneta Pavčka pri društvu Slovenija Rusija ter ob častnem pokroviteljstvu predsednika države Boruta Pahorja. Sedmi vseslovenski festival šol z ruščino, Rusijada 2017, je združil slovenske učence, dijake in študente, ki se v šolah učijo ruščino in spoznavajo rusko kulturo. Letos so sodelovali iz sedmih gimnazij, treh osnovnih šol in Filozofske fakultete, poleg njih pa še Vesela dRuščina in škofjeloška gimnazijska impro skupina O.sti J.arej. Od gorenjskih je poleg škofjeloške gimnazije sodelovala še Osnovna šola Na­klo. Preden so mladi ljubitelji ruskega jezika in kulture predstavili svoje točke glasbe, plesa, igre, skečev, recitacij, ugank ... v ruskem jeziku, so jih nagovorili ravnatelj Gimanzije Škofja Loka Jože Bogataj, župan občine Miha Ješe in Marina Vladimirovna Guslova iz Ruskega centra znanosti in kulture.

Festival Rusijada je v slovenskem prostoru že dodo­bra uveljavljen. Z njim želijo mladim še bolj približali rusko kulturo in jih spodbuditi k učenju ruskega jezika, kajti tako ruski jezik kakor ruska kultura postajata pomemben del sodobne slovenske države, vse bolj tudi na področju gospodarstva. Namen festivala je tudi druženje mladih, ki se pobliže spoznavajo z eno izmed večjih slovanskih kultur in iščejo vzporednice ter prijateljske vezi s sovrstniki v Rusiji in tudi v Sloveniji. Festival, ki ga je Gimnazija Škofja Loka organizirala v letih 2007, 2008, 2009, 2011, 2013 in 2015 in zanj leta 2011 prejela tudi Evropsko jezikovno priznanje za inovativne pristope pri učenju tujega jezika, želi promovirati učenje ruskega jezika v Sloveniji. Očitno so pri tem uspešni, na festivalu je namreč aktivno sodelovalo okoli 180 udeležencev. Ob tej priložnosti so se zahvalili tudi mentorjem, na škofjeloški gimnaziji je to že vrsto let Marjeta Petek Ahačič, ki velja tudi za motor Rusijade.