Janja Kos pravi, da že vsa leta delovanja doživlja pritiske.

Je res komu trn v peti?

Janja Kos, koncesionarka za pomoč na domu v Cerkljah, pravi, da že dlje časa doživlja močne pritiske Občine Cerklje, inšpektorice Tatjane Arnšek, postala pa naj bi tudi trn v peti direktorici Doma upokojencev Kranj Zvonki Hočevar. Vse vpletene strani obtožbe zanikajo.

Kranj – Janja Kos je od leta 2012 edina zasebna koncesionarka za izvajanje socialnovarstvene storitve pomoč družini na domu v občini Cerklje. A kot je pojasnjevala na ponedeljkovi novinarski konferenci, že vseskozi doživlja močne pritiske. Njeno delovanje je inšpekcija pregledovala z rednimi in izrednimi nadzori, poleg tega pa jo, kot pravi, vsa leta poskuša ovirati direktorica Doma Upokojencev Kranj Zvonka Hočevar, ki naj bi »na občinskih sejah večkrat izjavila, da je Janja Kos njena konkurenca«.

»Vseskozi delujejo proti meni«

»Kako bi lahko jaz ovirala delo gospe Janje Kos, mi ni znano. Kaj bi gospa Kos pravzaprav želela od nas, mora povedati sama, zato vam žal na to vprašanje ne znam odgovoriti,« nam je na našo prošnjo za pojasnilo odgovorila Hočevarjeva, ki dodaja, da njihov dom z Janjo Kos ni nikdar sodeloval.

Socialna inšpektorica Tatjana Arnšek je drugi redni nadzor začela marca 2015, avgusta pa je Kosova prejela odločbo o prepovedi dejavnosti, od Občine Cerklje pa zahtevala odpoved koncesijske pogodbe. Kosova se je na odločbo pritožila in ta je bila po njenih navedbah razveljavljena. Inšpektorica je izdala novo odločbo, zoper katero se je Kosova ponovno pritožila, vendar jo je ministrstvo konec januarja letos zavrnilo kot neutemeljeno. Konec februarja letos je Občina Cerklje Kosovi ponudila sporazumno prekinitev koncesijske pogodbe, česar pa koncesionarka ni sprejela.

»Inšpektorica Tatjana Arnšek je vse postopke proti meni od samega začetka do zadnje izdane odločbe peljala nepravilno in delovala v nasprotju z navodili ministrstva. Pri tem je delovala z roko v roki z županom Francem Čebuljem in direktorico Doma upokojencev Kranj Zvonko Hočevar,« je na novinarski konferenci povedala Kosova, ki je, kot pravi, proti obema vložila tudi kazenski ovadbi.

Vpleteni obtožbe zanikajo

Za pojasnila smo prosili tudi župana Franca Čebulja, ki ne ve, kako bi lahko on sam ali občinska uprava delovala proti Kosovi. »Gre za izmišljotine. Vseskozi smo ji pomagali in ji stali ob strani vsi v občinski upravi. Ne nazadnje je tudi za uporabnike dobro, da jih neguje oseba, ki so jo navajeni. Občina se je še celo pritožila na izdano odločbo o prepovedi izvajanja dejavnosti,« pojasnjuje cerkljanski župan.

Čebuljeve besede potrjujejo tudi na inšpektoratu za delo, kjer so nam pojasnili, da je socialna inšpekcija »zasebnici Janji Kos zaradi nespoštovanja predpisov socialnega varstva in strokovnih načel socialnega varstva, vezanih na izvajanje javne storitve pomoč družini na domu kot socialna oskrba na domu, prepovedala izvajanje te storitve v javni mreži, posledično pa odredila občini Cerklje na Gorenjskem, ki ji je podelila koncesijo, da razveže koncesijsko pogodbo iz krivdnih razlogov koncesionarja.« Občina se je na odločbo inšpekcije z navedenim ukrepom pritožila, drugostopenjski organ pa je 26. januarja pritožbo zavrnil, pravijo na inšpektoratu. Občina je torej s ponujeno prekinitvijo pogodbe le spoštovala odločbo.

Po lastnih besedah Kosovi sedaj grozi tudi 87 tisoč evrov kazni, ker naj bi zadnji dve leti dejavnost opravljala na črno. Na inšpektoratu sicer pojasnjujejo, da dejavnost opravlja zunaj javne mreže na podlagi dovoljenja za delo, ki ga je pridobila pogojno. Dodajajo, da so v preteklih nadzorih pri Kosovi odkrivali strokovno napake, Kosova pa »ne izpolnjuje niti strokovnih niti pravno-formalnih pogojev za izvajanje javne storitve pomoč družini na domu«, ki jo za zdaj opravlja na podlagi koncesijske pogodbe, ki je občina še ni razveljavila, ker »ji to preprečujejo številne pritožbe na odločitve organov in kazenske ovadbe zoper uradne osebe.« Janji Kos so, kot pojasnjujejo na inšpekciji, v preteklosti večkrat nudili strokovno pomoč glede predpisanih strokovnih in pravnih podlag, »vendar si za zdaj teh še ni uredila tako, da bi lahko storitev opravljala tako kot drugi koncesionarji«.