Muzej povezan z Alpsko konvencijo

Planinski muzej je postal prva informacijska točka Alpske konvencije Sloveniji.

Mojstrana – S podpisom pogodbe o sodelovanju med Alpsko konvencijo in Planinskim muzejem je Slovenija dobila prvo info točko Alpske konvencije pri nas ter obenem peto in hkrati najbolj vzhodno info točko Alpske konvencije. Kot poudarjajo na Alpski konvenciji, je cilj info točk širjenje vedenja o Alpski konvenciji ter ozaveščanje o pomembnosti uveljavljanja njenih ciljev tudi na področjih, ki niso v neposredni bližini sedežev Stalnega sekretariata. Njihova tesna povezanost z območjem omogoča uresničevanje ciljev konvencije z vključevanjem lokalnega prebivalstva, uprave, turistov, lokalnih institucij ter širokega spektra javnih in zasebnih organizacij.

»Namen tega memoranduma je ohranitev Alp in sonaravni razvoj, kar zelo dobro sovpada s poslanstvom našega muzeja. Gre za varovanje gora in tal, za podnebne razmere, ki vplivajo tudi na spremembe v gorah, gorski gozd, za Alpe kot zakladnico pitne vode ...« je ob podpisu povedala direktorica Gornjesavskega muzeja Irena Lačen Benedičič. Markus Reiterer, generalni sekretar Alpske konvencije, ob tem poudarja, da organizacija z muzejem v Mojstrani že nekaj časa dobro sodeluje. »Ugotovili smo, da ne moremo biti povsod ob istem času, zato se moramo zanesti na sodelovanje s partnerji, kot je Planinski muzej. Ljudje, ki bodo prišli sem, bodo dobili vse informacije, publikacije ... mi pa smo kustose poučili o konvenciji in o tem, kaj pomeni.«

Alpska konvencija je organizacija, ki pokriva ozemlje v osmih državah, vključuje 14 milijonov prebivalcev in deluje na območju Alpskega loka od Monaka do Slovenije. Deluje na področju zaščite Alp in vključevanja človeka in turističnih aktivnosti v to občutljivo okolje.