Gasili štiri požare hkrati

Ne mine dan, ko na Gorenjskem ne bi prišlo do travniškega požara. V sredo so škofjeloški gasilci v istem dopoldnevu gasili kar štiri.

Škofja Loka – Škofjeloški gasilci so morali v sredo dopoldne pogasiti kar štiri požare v naravi, do vseh pa je prišlo zaradi neprevidnega kurjenja v vetrovnem vremenu. Prvi in največji požar je zaradi odvrženega pepela nekaj pred 10. uro nastal v Zmincu, kjer se je ogenj kmalu razširil v gozd na strmem in težko dostopnem terenu, zato so v gašenje vključili tudi helikopter Slovenske vojske.

»V Zmincu je nastal večji požar na zelo strmem in nedostopnem terenu, zato smo takoj aktivirali vseh osem gasilskih enot v Škofji Loki, tako da smo imeli na koncu na razpolago 62 gasilcev. Vendar pa smo morali vmes posamezne enote pošiljati na gašenje travniških požarov, ki so isto dopoldne nastali v Breznici pod Lubnikom, na Trati in v vasi Suha,« je razložil vodja intervencije in poveljnik PGD Stara Loka Anže Rebec.

Medtem ko pri gašenju travniških požarov ni bilo večjih težav, pa je bila toliko bolj zahtevna intervencija v Zmincu. »Ogenj se je tam širil po zelo strmem in težko dostopnem pobočju, zaradi zahtevnosti posredovanja in ogroženosti gasilcev zaradi krušenja skal smo se odločili, da zaprosimo za pomoč pri gašenju iz zraka. Intervenciji se je pridružil helikopter Slovenske vojske, ki je v slabih treh urah opravil približno dvajset naletov. Vodo je najprej zajemal na kopališču v Puštalu, kasneje pa iz posebnega bazena,« je razložil Rebec. Požar so pogasili nekaj pred 14. uro, gasilci so nato območje, veliko pet do šest hektarjev, še pregledali in prekopali, zvečer pa so opravili ponovni obhod in pregled s termo kamero. Med gašenjem se je en gasilec nadihal dima, zanj so poskrbeli v škofjeloškem zdravstvenem domu in ga nato spustili domov.

Zaradi pogostih travniških požarov (samo v sredo jih je bilo na Gorenjskem skupno sedem) gasilci občane opozarjajo, naj bodo zelo previdni pri kurjenju v naravi, tega pa naj ne počno ob gozdu in ko piha veter. Nič ne bi bilo narobe, če bi kurjenje začasno celo prepovedali, dodajajo. Na Policijski upravi Kranj pa opozarjajo, da mora biti vsako kurišče v naravi obdano z negorljivim materialom, okolica očiščena gorljivih snovi, kurišče pa mora ves čas nadzorovati polnoletna oseba. Če je vetrovno, je treba ogenj pogasiti. Prepovedano je tudi požigati travišča in ledine na območju, kjer ogenj lahko ogrozi gozd.