Klikne naj tudi, ko vozimo po ulici

Varnostni pas najpogosteje uporabljamo na avtocestah, najmanj pa na ulicah znotraj naselij.

Lani je v Sloveniji umrlo 45 voznikov in 16 potnikov osebnih vozil, tretjina njih ni uporabljala varnostnega pasu. Dosledna uporaba pasu sicer zmanjša tveganje za smrtno žrtev kar za polovico.

Kranj – Včeraj je pod koordinacijo Javne agencije za varnost prometa (AVP) po vsej državi stekla nacionalna preventivna akcija Varnostni pas, ki bo pod geslom Vam je že KLIKnilo? potekala do 26. marca. Njen namen je povečati delež uporabe varnostnih pasov na vseh vožnjah in v vseh vozilih ter tako zmanjšati težo posledic prometnih nesreč. Varnostni pas je namreč ključen člen, ki nam pri morebitnem trku lahko reši življenje, poudarjajo v AVP. Svoje aktivnosti bodo v teh dveh tednih izvajali tudi policija, ministrstvo za izobraževanje, nevladne organizacije, šole vožnje, osnovne in srednje šole ter občinski sveti za preventivo in vzgojo v cestnem prometu.

Poleg povečanja deleža pripetih voznikov in potnikov, tako otrok kot odraslih, želijo z nacionalno akcijo tudi podučiti, kako se pravilno namesti varnostni pas in dvigniti kulturo zavedanja pomembnosti uporabe varnostnega pasu. »Večina ljudi sicer pozitivno ocenjuje uporabo varnostnih pasov, vendar pogosto, predvsem na vsakodnevnih in krajših vožnjah, podcenjuje tveganje in možne posledice trka,« ugotavljajo. Lani je v Sloveniji umrlo 45 voznikov in 16 potnikov osebnih vozil, tretjina njih ni uporabljala varnostnega pasu.

Dosledna uporaba varnostnega pasu zmanjša tveganje za smrtno žrtev kar za polovico, skoraj toliko zmanjša tudi tveganje za hude poškodbe ter za skoraj četrtino zmanjša tveganje za nastanek lažjih poškodb, tako pri voznikih kot pri sopotnikih na sprednjih sedežih. Čeprav so na zadnjih sedežih varnostni pasovi nekoliko manj učinkoviti, saj zmanjšajo tveganje za hude poškodbe in smrtne žrtve le za četrtino, pa vseeno predstavljajo precejšnjo razliko, zaradi katere je pripenjanje na zadnjih sedežih prav tako smiselno.

Po ugotovitvah AVP med vožnjo varnostni pas uporablja 90 odstotkov voznikov, 92 odstotkov potnikov spredaj in le 67 odstotkov na zadnjih sedežih. Otroci so v povprečju pripeti v 93 odstotkih primerov. Najbolj pogosto smo pripeti na avtocestah in regionalnih cestah, najmanj pa na ulicah znotraj naselij.