Pomladno čiščenje jeter in telesa

»Negativna čustva imajo izjemen vpliv na naše organe. Jeza je na primer eno najbolj negativnih čustev, saj povzroča zastoj v delovanju jeter.« Vladimir Maganja, dr. med., spec. fizikalne medicine in rehabilitacije, je dodal še nekaj koristnih informacij o funkciji jeter in tudi o njihovem čiščenju.

Jetra odraslega človeka tehtajo od 1 do 2,5 kilograma in so poleg kože največji organ telesa. Ležijo pod prepono na desni strani zgornjega abdomna, desno od želodca. So eden redkih notranjih organov, ki so sposobni naravne regeneracije. Lahko se popolnoma obnovijo tudi, ko je ostala le še četrtina neprizadetega tkiva, je povedal Vladimir Maganja, dr. med., spec. fizikalne medicine in rehabilitacije v Termah Dobrna, in dodal: »Jetra proizvajajo in izločajo žolč, potreben za prebavo hrane. Presnavljajo ogljikove hidrate. V jetrih se presnavljajo tudi lipidi: sintetizira se holesterol, nastajajo trigliceridi (maščobe). V jetrih nastajajo nekateri koagulacijski faktorji pa tudi protein C, protein S in antitrombin. Jetra razgrajujejo hemoglobin, toksične snovi in večino terapevtskih učinkovin. Pretvarjajo tudi amonijak v sečnino. V jetrih se skladiščijo številne snovi, na primer glukoza v obliki glikogena, vitamin B12, železo in baker.« Znaki obolelih jeter so nenehna utrujenost, motnje koncentracije, pomanjkanje apetita, pogosti vetrovi, rumena obarvanost obraza ali oči, srbeča koža, povišan holesterol in trigliceridi.

Čiščenje jeter

»Čiščenje jeter je preprost neinvaziven postopek, ki ga je v knjigi predstavila dr. Hulda Clark. Izvajanje posta, ki nam vrača veliko energije, se priporoča enkrat mesečno. Postopek čiščenja odsvetujemo le nosečnicam, ljudem s kroničnimi obolenji želodca (čir), infekcijskimi boleznimi ter oslabelim in izčrpanim osebam. Postopek gre takole. En dan pustimo jetra počivati in ne jemo ničesar, kar vsebuje maščobe. V jetrih in žolčniku se bo nabralo veliko žolča. Nato spijmo raztopino grenke soli z vodo. Ta se v črevesju ne vpije, poleg tega blagodejno sprosti kanale v jetrih. Zvečer pred spanjem spijmo mešanico olivnega olja in soka grenivke, kar bo povzročilo, da se bo iz jeter in žolčnika v dvanajsternik iztisnil ves žolč ter s sabo potegnil tudi nečistočo. Drugo jutro črevo poplaknemo še z malo grenke soli in vode, da se vse izloči. Post je še uspešnejši, če ga izvajamo ob polni luni, saj ta učinkuje na telesne sokove. Čiščenje je boljše tudi, če pijemo čaj svežih kopriv in lipe. Posebno zdravilni učinek pa ima pegasti badelj (Sílybum mariánum), ki je najboljše zelišče za varovanje jeter pred cirozo in hepatitisom. Jetra ščiti pred strupi in učinkuje kot antioksidant (obnavlja poškodovane celice). Pomaga normalizirati tudi previsoko količino jetrnih encimov. Pomagamo si lahko še s savno, saj se tako čistimo še preko kože in lasišča. Po savnanju se priporoča piling telesa,« svetuje Maganja.

Prebudimo telo

V Termah Dobrna so program čiščenja dopolnili s tehnikami masaž, razvajanjem v termalni kopeli in sprehodom po energijskem parku. V starih ajurvedskih zapisih priporočajo izvajanje posta s pomočjo globokega psihičnega sproščanja, jogo in meditacijo. Že stari Grki so bili mnenja, da telo in duh sodita skupaj, zato ju moramo obravnavati celostno. »Zelo pomembno je, da redno negujemo duševnost s pozitivnim mišljenjem. Negativna čustva imajo izjemen vpliv na naše organe. Jeza je eno najbolj negativnih čustev, saj povzroča zastoj v delovanju jeter,« je še opozoril zdravnik in dejal, da je primeren čas čiščenja pomlad. »Takrat se očistimo zimskega balasta in prebudimo energijske potenciale telesa. Takoj po čiščenju se počutimo malce utrujeno in izčrpano, kasneje se vrnejo boljše počutje, vitalnost, več duševnega miru in veliko več energije.«