Razstava je ponudila na ogled pestrost, raznolikost in ustvarjalnost ljudskega izročila, vtkanega v narodne noše, ki predstavljajo pomemben del etnične identitete naroda. Prišli so tudi fotografi Dario Jović, Veso Marjanović, Dušan Jovanović in Borut Prinčič. / Foto: Tina Dokl

Kólo se vije ...

Prešernovo gledališče v Kranju je gostilo tretji mednarodni folklorni festival veteranov Kólo se vije … Dan prej pa so organizatorji povabili še na razstavo fotografij srbskih narodnih noš v Galerijo Bala.

Srbska narodna noša prikazuje bogato kulturno dediščino srbskega naroda. Predstavlja ljudsko umetnost, v katero sta vtkani dediščina preteklih rodov in želja po ohranitvi identitete. Skoznjo se odražajo tudi območja, kjer so se noše izdelovale in uporabljale, o čemer pričajo vtkani in izvezeni vzorci, uporabljene barve in materiali iz okolja, v katerem so živeli. Za izdelavo so uporabljali naravne materiale, kot so lan, volna, konoplja in usnje, ter različno okrasje, in če dodamo še okrasitev, potem je bila ročna spretnost izjemna. Pridobljeno znanje so starejši prenašali na mlajše, šlo je iz roda v rod. Na način izdelave in uporabe noše pa so poleg geografskih okoliščin vplivali tudi zgodovinski, družbeni in kulturni dejavniki.

Fotografsko razstavo je pripravilo Kulturno društvo (KD) Brdo v sodelovanju z območno izpostavo Javnega sklada RS za kulturne dejavnosti dan pred folklornim festivalom veteranov, torej v petek. Na ogled je bila le slaba dva dneva – do sobotnih večernih ur, potem pa so jo selili v prostore društva, kjer si jo zamudniki lahko ogledate vse do konca meseca.

Folklorni festival veteranov je v soboto gostil oder Prešernovega gledališča v Kranju, glavni organizator KD Brdo pa se je s svojo skupino iz Kranja predstavil kot zadnji s pesmimi in plesi iz Gruže. Najprej so nastopili Srbi iz Zlatibora, Društvo za nego tradicije Veterani Zlatibora, ki so predstavili plese iz Mačve, sledil je nastop Folklorne skupine Sava iz Kranja z viniškim kolom, Makedonsko kulturno društvo Ilinden z Jesenic je prikazalo splet plesov vzhodne Makedonije, Kulturno umetniško društvo Kolovit iz Gradiške se festivala udeležuje že od začetka in so tokrat predstavili plese iz Pčinje. Veterani Zlatibora so nastopili še s plesi iz Bosilegrada, ljubljansko Kulturno-umetniško društvo Sevdah pa s spletom bošnjaških plesov in pesmi iz Bosne in Hercegovine.

Prisotne je nagovoril tudi predsednik KD Brdo Mitar Vujinović, se zahvalil nastopajočim, povedal, da Kolovit na kranjskem odru nastopa že tretjič in da se ob začetku aprila obeta podoben, a otroški festival. V vlogah povezovalcev dogajanja pa sta se dobro znašla Branka Krgović in Srđan Krgović, ki je v gorenjskem folklornem kostumu deloval prepričljivo.