Živalstvo, napisala Jenny Broom, ilustrirala Katie Scott, Mladinska knjiga, Ljubljana, 2017, 96 strani, 27,96 evra, www.emka.si

Živalstvo v knjižnem muzeju

»Takega muzeja še nisi obiskal. Odprt je 24 ur na dan, sedem dni v tednu, ob tem pa se lahko pohvali z neprekosljivim izborom najbolj zanimivih in nenavadnih živih bitij na svetu. Živali, razstavljenih v našem muzeju, ni načel zob časa, spoznal pa jih boš do zadnje podrobnosti. Prelistaj strani našega muzeja, poglobi se v naše zbirke in pred teboj se bo odvila zgodba življenja na Zemlji. Vsako poglavje te bo popeljalo v nov del muzeja, v katerem boš spoznal izbrano skupino živali, na primer plazilce, ptiče in sesalce. Predstavljamo jih v zaporedju, ki odraža razvoj živalskega kraljestva skozi čas. Oglej si, kako je živalski svet napredoval od preproste morske spužve do osupljivo raznovrstnih živalski vrst, ki jih danes najdemo na Zemlji. Vzemi si čas za natančen ogled naših zbirk. Nekatere vsebujejo skupine sorodnih živali. Na slikah poišči posebnosti, ki jih povezujejo, v spremljajočem besedilu pa preberi še več o skupnih značilnostih določenih živalskih skupin. Drugod boš lahko pokukal v secirnico našega muzeja, kjer lahko podrobneje spoznaš notranjo zgradbo različnih živali. Med sprehodom po muzeju lahko raziskuješ različna življenjska okolja in spoznavaš raznovrstna živa bitja, ki jih poseljujejo. Ugotavljaš lahko, kako podnebne razmere vplivajo na različne ekosisteme, in preučiš, kako so se živalske vrste v milijonih let popolnoma prilagodile svojemu okolju. To je edini muzej, ki med platnicama predstavlja živali iz pradavnine in današnjega sveta, od največjih do najbolj drobcenih, od najbolj napadalnih do najranljivejših. Zato vstopi v muzej Živalstva in spoznaj veličastno kraljestvo živali v vsem njegovem sijaju.« (Str. 1)

Dobra zamisel: odpreti muzej v knjigi in v njem razstaviti celotno živalstvo. Rekli boste: ta ja pa malo otročja. Saj je, ta knjiga-muzej je narejena predvsem za otroke, a tudi odrasli jo lahko obiščemo in se v njej razgledamo. Da si obnovimo pozabljeno šolsko znanje zoologije. Še veste, kaj so nevretenčarji? Spužve, glavonožci, ožigalkarji, krilate žuželke … Ja, vse to poznamo. Pa bi znali razložiti, kaj jim je skupno? »Te skupine živali ne povezujejo sorodne značilnosti, temveč tisto, česar nimajo – in to je hrbtenica, sestavljena iz vretenc. Izraz vretenčarji izhaja iz latinske besede vertebratus, ki pomeni vretenčast. Izraz nevretenčarji torej pomeni 'brez vretenčaste hrbtenice'.« Kaj pomeni biti brez hrbtenice, pa dobro vemo. Mi, ki sodimo med primate – prvake živalstva …