Vsestranska umetniška ustvarjalka Ifigenija Simonović v pogovoru z Manco Košir / Foto: arhiv dogodka ( Franci Brezar)

Čutna poezija

V Muzeju občine Šenčur je na ogled razstava del Ifigenije Simonović, pesnice, pisateljice in oblikovalke uporabnih predmetov, ki je več let ustvarjala v Londonu.

Povezovalka prijetnega kulturnega ve­čera, prepletene­ga s poezijo in glasbo, je bila znana voditeljica s televizijskih ekranov in mentorica bralnih krožkov Manca Košir in skozi razgiban pogovor je občinstvo izvedelo marsikatero zanimivost iz življenja obeh ustvarjalk.

Ifigenija Simonović je pesnica, pisateljica, samostojna kulturna delavka, lončarka, esejistka ter profesorica slavistike in primerjalne književnosti. Stanovala je v Kranju, po diplomi pa se je odpravila v London, kjer je diplomirala na tamkajšnji Višji šoli za umetno oblikovanje. Ukvarja se z lončarstvom, sodeluje na umetniških razstavah keramičnih izdelkov, prevaja iz angleščine, piše članke in eseje - za knjigo esejev Konci in kraji je prejela Rožančevo nagrado. Zbrala in uredila je sedem knjig Pesmi iz zapora ter zbirko Pesmi s prostosti pisatelja Vitomila Zupana in jih predstavila na 23. Knjižnem sejmu v Ljubljani. Objavljala je pesmi v Tribuni, Dialogih, Novi reviji, Naših razgledih ... V njeni poeziji prevladujejo teme, kot so eros, čutna ekstaza in doživljajski svet mlade ženske. Pesnica se v poeziji ne upira zgolj družbenemu redu in moškim svetovom, temveč usodi, svoji ženski določenosti – je polna dinamične energije spreminjanja, sprejemanja in odzivanja avtorice kot ženske, ki piše. V njeni liriki zasledimo hudomušno in bridko humornost ter čustven in iracionalen obrat ljudske poezije.

Branje pesmi, ki jih je zelo čutno interpretirala avtorica sama, sta popestrila dva izjemna glasbenika – pevka Manca Izmajlova in njen mož, violinist, skladatelj in dirigent Benjamin Izmajlov, ki sta izvedla nekaj pesmi z njunega novega albuma Pesmi mojih krajev. Vsem štirim gostom kot tudi vsem obiskovalcem, ki so do zadnjega kotička napolnili prostore šenčurskega muzeja, se je v imenu občine zahvalil podžupan Aleš Perič Močnik, avtorica razstave pa se je za podporo svoje ustvarjalnosti iskreno zahvalila tudi na odprtju prisotni igralki Ivanki Mežan, ustvarjalcema Barbi Štembergar in Niku Zupanu iz Zavoda V-oglje ter sogovornici Manci Košir, ki ji nikoli ne dovoli obupati.