Matija Markič je predsednik KUD Triglav Srednja vas v Bohinju že dobrih šest let.

Ohcet, na katero so povabili za polno dvorano svatov

Kulturno-umetniško društvo Triglav iz Srednje vasi v Bohinju je v Kulturnem domu Joža Ažmana v Bohinjski Bistrici organiziralo že osmi folklorni večer, kjer so skozi pesem in ples poskušali ljudem v dvorani približati »ohcet« – in tak je bil tudi naslov tokratne odrske postavitve.

Bohinjska Bistrica – Kulturno-umetniško društvo (KUD) Triglav Srednja vas v Bohinju obstaja že od leta 1962. »Na začetku sta bila najbolj aktualna dramska sekcija in pevski zbor. To so bili časi, ko so se ljudje pač na ta način družili. Leta 1974 je bila na pobudo Janeza Iskre - Klemenca ustanovljena folklorna skupina,« razlaga Matija Markič, predsednik KUD Triglav. »Od takrat naprej pa je potem folklora počasi prevzemala glavno vlogo v društvu in postala njegov paradni konj.«

Najmlajši so Žgančki

Markič je predsednik društva že šest let. »Imamo otroško skupino, s katero smo začeli pred sedmimi leti. Takrat so bili v njej otroci, stari od sedem do štirinajst let, potem pa smo pred štirimi leti začeli plesati še z mlajšimi, tistimi od štirih let naprej. Pri nas jih imenujemo Žgančki. Tako da sedaj v otroški plešejo tisti med sedmim in enajstim letom, otroci od dvanajstega do štirinajstega leta sestavljajo starejšo otroško oziroma mladinsko skupino, od petnajstega leta naprej pa so že člani odrasle skupine. To so namreč leta, ko večina začne guliti šolske klopi srednjih šol. Tudi v Ljubljani. Potem imamo še študente, in da se ob petkih zvečer ’ujamemo’ na vajah, imamo tovrsten prestop v odraslo skupino. Seveda pa imamo tudi veterane, kjer plešejo najstarejši, še ustanovni in tudi pridruženi člani.«

Pred tednom dni je KUD na oder Kulturnega doma Joža Ažmana postavili Ohcet, občinstva pa ni povabil na ogled igre, temveč kar »v svate« in tako letos ni bilo programskega lista. Pa tudi publika je bila vabljena, da lahko zapoje skupaj z nastopajočimi.

Ohcet Lenke in Franceta

»Vsako leto je drugače. Letos smo se odločili, da na oder postavimo »ohcet«, saj je v Bohinju Kmečka ohcet še živa. Imel sem željo, idejo, da bi jo postavili na oder, vendar ne kot igro, ki jo vidimo vsako leto, ampak v malo drugačni obliki. Zato smo tudi ljudi povabili na Ohcet, je pa besedilo postavitve vseeno iz tradicionalne Kmečke ohceti. Ohcet Lenke in Franceta ima tri dejanja, traja uro in pol, v njej pa nastopajo člani folklorne sekcije, ker dramske sekcije trenutno nimamo, saj ni bilo večjega interesa zanjo,« razloži Markič.

Več pesmi in plesa, glavni ostaja starešina

Lani je KUD Triglav predstavil koncert Bliža se železna cesta, ki je bil namenjen 110. obletnici odprtja Bohinjske proge. Markič smeje pove, da se je prvič zgodilo, da so ga ljudje takoj po koncertu spraševali, kdaj bo ponovitev, kar je bil dokaz, da je bil folklorni večer pri obiskovalcih izjemno dobro sprejet. Na letošnjem folklornem večeru smo slišali še več pesmi. Markič pravi, da na porokah oziroma »ohcetih« pogreša petje. Tisto pravo, pristno. »To me je spodbudilo, da v predstavi pokažemo, kakšna je bila pravzaprav takratna pesem. Da predstavimo ljudsko petje, godčevske viže.« Namreč, originalno besedilo je Matija vseeno predelal, ga skrajšal, dodal plese, pesmi in tudi igro Gašper in Urša, ki je namenjena predvsem zabavi za svate. Podpisal se je tudi pod režijo, pa še v vlogi igralca ga lahko spremljamo na odru.

Glavno vlogo v letošnji Ohceti naj bi v bistvu imela ženin in nevesta, a dejansko ta pripada starešini, ki je glavni organizator dogajanja. V tej vlogi se je dobro znašel Grega Voršič, vlogo ženina in neveste pa so zaupali Benu Urhu in Manci Mikelj. V vlogi povezovalca med dejanji pa je publiko oziroma svate nagovarjal Gregor Budal, ki ga večina bolj pozna iz radijskega etra.