Učenci so ob obisku Gorenjskega glasa izvedeli, kako nastane časopis. / Foto: Tina Dokl

Spoznavali časopis

Gorenjski glas so sredi februarja obiskali nadarjeni učenci Osnovne šole Simona Jenka Kranj, ki so si izbrali predmet vzgoja za medije. Poskušali so izvedeti kar največ o nastanku časopisa.

Izbirni predmet vzgoja za medije je namenjen nadarjenim učencem od šestega do devetega razreda. V šoli imajo okrog štirideset nadarjenih učencev, približno polovica jih obiskuje predmet vzgoja za medije, v okviru katerega so si ogledali Gorenjski glas, je pojasnila njihova mentorica Sonja Kirin-Slabe. »Pogovarjamo se o različnih medijih. Obiskali smo že nacionalno televizijo, zdaj pa smo želeli spoznati še lokalni časopis.« Do konca šolskega leta načrtujejo tudi izvedbo ankete med učenci svoje šole o tem, katere medije najpogosteje spremljajo, je razložila Sonja Kirin-Slabe.

Učenci so z zanimanjem prisluhnili predstavitvi novinarskega dela in tudi sami kot pravi novinarji zastavljali vrsto vprašanj, da bi izvedeli čim več o tem, kako nastane Gorenjski glas. Nekateri so nam na koncu zaupali svoje vtise z obiska.

Enisa Hasanaj: »Zdaj mi je novinarski poklic še bolj všeč, saj o njem vem veliko več in zdi se mi bolj in bolj zanimiv. Ta obisk mi bo ostal v zelo lepem spominu.«

Gaja Bumbar: »Neverjetno, koliko truda in idej je potrebno za izdelavo člankov, ki jih nato povežejo v časopise. Vsi, od novinarjev do tehničnih delavcev in tiskarjev ter številni drugi prispevajo svoj del, da bi lahko prebirali časopise. Pogosto niti ne pomislimo, kaj vse je potrebno za njihovo izdelavo.«

Tia Vita Ćurčić: »Vesela sem, da sem imela možnost pobliže spoznati nastanek časopisa. Novinarka je potrdila moja predvidevanja, da je delo na terenu bolj zabavno kot pisanje člankov v pisarni. Zanimivo in smešno se mi zdi, da nam v šoli pravijo, da stvari ne smemo delati zadnji trenutek, pri novinarstvu pa mnogo člankov nastane ravno v zadnjih trenutkih. Zanimivo se mi zdi tudi, koliko ljudi prebere članek, preden gre v tisk, a se jim kljub temu občasno primeri kakšna napaka.«

Maj Soklič: »Spoznali smo več različnih poklicev, ki so pomembni za nastanek časopisa. Novinarji imajo najpomembnejšo nalogo, saj morajo za vsako izdajo pripraviti zanimive in kakovostne članke.«

Hana Ekar Grlj: »Spoznali smo, da je novinarsko delo zelo razgibano in pestro, da novinar ob svojem delu vsak dan spoznava in odkriva nove stvari, zato je verjetno koga izmed nas tudi zelo navdušilo in bi bil to morda lahko naš poklic.«