Deset tisoč evrov za »kubik«

Na licitaciji vrednejšega lesa je lastnik za hlod gorskega javorja iztržil 9906 evrov.

Kranj – Društvo lastnikov gozdov Slovenije in Društvo lastnikov gozdov Mislinjske doline sta tudi letos v sodelovanju z Zavodom za gozdove Slovenije pripravila v Slovenj Gradcu tradicionalno, že enajsto licitacijo več vrednih lesnih sortimentov. Na licitaciji je 308 lastnikov gozdov iz Slovenije ter iz avstrijske Štajerske in Koroške sodelovalo s 1700 hlodi skupne izmere 1885 kubičnih metrov. Ponudbe za nakup je oddalo 32 kupcev, od tega 12 iz Slovenije, prav toliko tudi iz Avstrije, pet iz Nemčije, dva iz Italije in eden iz Hrvaške. Kupci so oddali skupno 5521 ponudb, pri tem pa za 251 hlodov ni bilo nobene ponudbe. Letos so zelo dobro ceno dosegli hlodi hrasta, oreha in macesna, v povprečju nižje kot lani pa so bile cene smreke, kostanja, gorskega bresta, slive in velikega jesena, novost v letošnji ponudbi pa so bili hlodi leske in pa jesena.

Najvišjo ceno je tudi letos dosegel gorski javor, za hlod, ki je meril nekaj več kot kubični meter, se je potegovalo enajst kupcev, najboljši je ponudil ceno 9906 evrov. Tudi za hlod gorskega javorja z 0,97 »kubika« lesa je bilo enajst ponudb, najboljša med njimi je bila za 8329 evrov. Na tretje mesto se je uvrstil orehov hlod z 2,06 kubičnega metra volumna, za katerega je lastnik iztržil 6870 evrov, kar je bila med osmimi ponudbami najboljša cena. Četrto mesto na lestvici najvrednejših hlodov je dosegel gorski javor »kubature« 0,81 kubičnega metra, za katerega je bilo deset ponudb, najboljša med njimi za 4095 evrov. Za hrastov hlod, ki je meril več kot štiri »kubike«, je oddalo ponudbo dvanajst kupcev, zmagala je ponudba s ceno 3697 evrov.

Letos so zelo dobro ceno dosegli hlodi hrasta, oreha in macesna.

V Zvezi lastnikov gozdov so licitacijo izkoristili za poziv lastnikom gozdov, da v spomladanskem in poletnem času skrbno pregledujejo svoje gozdove in že ob prvih znakih napada podlubnikov primerno ukrepajo.