Prof. dr. Vlado Ravnik

V spomin: Prof. dr. Vlado Ravnik

(1924–2017)

Starosta slovenskih botanikov prof. dr. Vlado Ravnik je odšel 9. februarja. Narava se je začela prebujati, zacveteli so tudi telohi, ki jih je raziskoval.

Rodil se je 7. oktobra 1924 v Kranju. Biologijo je začel študirati leta 1946, leta 1953 je diplomiral in leta 1963 doktoriral. Štirideset let je poučeval botaniko na Biotehniški fakulteti, najprej kot asistent, nato docent in nazadnje kot univerzitetni profesor. Upokojil se je leta 1994.

Ukvarjal se je s sistematiko rastlin. Opisal je zanimivega križanca med zoisovo in trebušasto zvončico. Našel ga je na Vrtači in ga imenoval vrtaška zvončica. Veliko se je ukvarjal s kukavičevkami oziroma orhidejami. Ugotovil je, da se murke s svetlo rožnatimi cvetovi razlikujejo od ostalih murk in je s Krvavca opisal endemično kamniško murko.

Ni bil samo strokovnjak botanik, ampak umetnik, ki je rastlinski svet predstavljal s črno belo risbo, z akvareli in s fotografijo. Ilustriral je prvo »rastlinsko serijo« znamk v samostojni Sloveniji z naslovom Cvetje Slovenije. Slovenci smo prvo izvirno ilustrirano knjigo o alpskih rastlinah dobili zelo pozno. Leta 1999 je izšlo njegovo delo Rastlinstvo naših gora. Akvareli so nastali po živih rastlinah, ki jih je profesor nabral v naravi, prinesel domov in narisal. Leta 2010 je izšlo razširjeno in dopolnjeno delo Alpsko cvetje Slovenije in izbor nekaterih drugih gorskih rastlin. Delo je nastajalo z botaničnim znanjem in izkušnjami, s planinskim navdušenjem in ljubeznijo. Obsežno znanje o naših kukavičevkah pa je zbral v delu Orhideje Slovenije, ki prva taka knjiga pri nas. Akvarele je razstavljal po vsej Sloveniji in tako je našo »ljubeznivo vedo« približal vsem ljubiteljem narave.

Leta 2011 je postal častni občan Mestne občine Kranj. Istega leta je bil izvoljen za častnega člana društva Nigritella, leta 2015 je postal tudi častni član Botaničnega društva Slovenije.

Celotno strokovno delo prof. dr. Vlada Ravnika je pomemben prispevek botanični znanosti na Slovenskem.