V Šenčurju so v petek pripravili slovesnost ob odprtju novih prostorov knjižnice. / Foto: Tina Dokl

Knjižnica večja in dostopnejša

V poslovni stavbi na Delavski cesti v Šenčurju so v petek odprli nove prostore knjižnice, ki je doslej domovala v pretesnih prostorih stavbe AMD v središču Šenčurja.

Šenčur – Prebivalci Šenčurja so se v petek razveselili odprtja novih prostorov knjižnice. Dosedanji prostori v stavbi AMD so namreč postali pretesni, zaradi stopnic pa tudi težko dostopni gibalno oviranim. Po novem imajo na voljo 160 kvadratnih metrov površin v pritličju poslovne stavbe neposredno ob regionalni cesti. Občina je za projekte namenila skoraj pet tisoč evrov, skoraj 24 tisoč evrov pa so vložili v opremo knjižnice, je pojasnil župan Ciril Kozjek. Odprtje novih prostorov so polepšali kvartet violončelistov Cellostrike in otroška dramska skupina KUD Valentin Kokalj Visoko.

Ta čas so po besedah župana za knjižnico podpisali petletno najemno pogodbo, a z možnostjo podaljšanja. »Tudi na stari lokaciji je bila knjižnica le začasno, a je bilo na koncu to kar 22 let,« je spomnil ob tem. V nove prostore so preselili več kot 12 ton oziroma okrog 25 tisoč enot knjižničnega gradiva. Šenčurska knjižnica tako od svoje ustanovitve deluje že na tretji lokaciji, a so sedanji prostori zagotovo najlepši, je prepričana Breda Karun, direktorica Mestne knjižnice Kranj, pod okrilje katere sodi tudi šenčurska knjižnica. Veseli jo, da bodo v novih prostorih lahko razširili dejavnosti, saj je doslej v knjižnici potekala zgolj izposoja knjig, enkrat na mesec pa so organizirali ure pravljic. »Zdaj bo mogoče v knjižnici tudi brati knjige in revije, se igrati v otroškem kotičku in uporabljati računalnik.« V knjižnico je včlanjenih okrog 1600 prebivalcev Šenčurja oziroma skoraj petina vseh občanov.

V občini delujejo tudi trije bralni krožki, ki jih vodi Nataša Škofic Kranjc. Ti so zdaj prav tako dobili boljše pogoje za svoje delovanje. »Doslej smo se na malih stolih pogovarjali o malih in velikih temah. Z novo knjižnico smo 'odrasli', dobili smo velike stole in mize. Misli zato ne bodo nič večje, nas bo pa zagotovo manj bolel hrbet,« se je novih prostorov razveselila Nataša Škofic Kranjc. Za branje je zbrane poskušala navdušiti z besedami, da ne moremo biti popolni, lahko pa bivamo polno, kar pa ne gre brez branja knjig. Z novo knjižnico, je še dodala, pa bi se lahko zdaj prijavili tudi na natečaj Branju prijazna občina.