Komu je v interesu Krvavec?

V času, ko se precej govori o prodaji državnih deležev v podjetjih in se privatizira celo nekatera vitalna in življenjsko pomembna področja, vstopanje v gospodarske subjekte ni najbolj zaželeno. To se je pokazalo tudi na primeru nakupa podjetja RTC Krvavec. Morebitna uspela prodaja upravljavca žičnic bo sicer nekoliko razbremenila dolg sedanjega lastnika zreškega Uniorja. A kot je jasno, kupec ne bo javnosti edini znani interesent, to je Občina Cerklje s konzorcijem lokalnih podjetnikov. Govori se sicer, da naj bi se za nakup Krvavca zanimal še nekdo, a Unior in posrednik pri prodaji, Skupina Alta, informacij o v fazi prodaje ne posredujeta, tako da bo na razplet te zgodbe treba še malo počakati.

V oči bolj bode, na kakšen način so združeni cerkljanski podjetniki in občina izpadli iz potegovanja za lastništvo upravitelja žičniških naprav na Krvavcu. Iz igre jih ni izločila boljša ponudba konkurence, temveč mnenje državnega organa. Občina je namreč z računskega sodišča dobila signal, naj ne vstopa v podjetje RTC Krvavec. Načelno odklonilno stališče temelji na Mnenju o javnofinančnem vprašanju iz leta 2015, v katerem med drugim navajajo, da ni dovolj le ugotovitev, ali je dejavnost, ki jo izvaja gospodarska družba, predmet javnega interesa, temveč je treba ugotoviti, da je pridobitev same kapitalske naložbe predmet javnega interesa. Komu je razvoj številnih potencialov Krvavca bolj v interesu kot pa tistim, ki v tem okolju delujejo in so od njega tudi ekonomsko in socialno odvisni?

Sporočilo računskega sodišča je torej, naj občina predvsem ustvarja pogoje za opravljanje dejavnosti, samo izvajanje pa v celoti prepusti podjetnikom in lokalnim turističnim delavcem.

Res je, država in občine so se v preteklosti večkrat izkazale kot slab gospodar, na drugi strani pa obstaja precej primerov dobre prakse zasebnih lastnikov, tudi nekaterih tujih prevzemnikov slovenskih podjetij. A tudi obratno drži, o čemer pričajo številne žalostne zgodbe brezvestnega izčrpavanja nekdaj uspešnih podjetij, katerih največje žrtve so bili delavci.

Je zato res tako narobe, če občina, ki je v preteklih letih uspešno izpeljala številne zahtevne projekte in se po številnih kazalcih uvršča med najboljše v Sloveniji, hkrati pa ne izkazuje niti centa dolga, pomaga lokalnim turističnim delavcem, lastnikom zemljišč in podjetnikom pri nakupu in razvoju enega najboljših smučarskih središč, kar jih premore država?