Na tem mestu v Cerkljah nameravajo zgraditi manjši zdravstveni dom.

Zdravstveni dom kmalu tudi v Cerkljah

V Cerkljah nameravajo že prihodnje leto začeti gradnjo manjšega zdravstvenega doma, v katerem si želijo dveh splošnih zdravnikov, fizioterapevta, pediatra in zobozdravnika. V stavbo naj bi se preselila tudi lekarna.

Cerklje – Po besedah cerkljanskega župana Franca Čebulja bodo v občini Cerklje kmalu dobili manjši zdravstveni dom. Na področju nekdanje Permuzarjeve hiše nameravajo namreč prihodnje leto začeti graditi objekt, v katerem bodo združili zdravstveno dejavnost. »Želimo si dva splošna zdravnika, pediatra, zobozdravnika, fizioterapijo, en prostor pa bo namenjen tudi sestrski sobi,« pravi Čebulj, ki dodaja, da bi v skupni objekt radi preselili tudi lekarno, ki ima zdaj prostore v pritličju občinske stavbe, saj bi s tem v večji meri rešili problem parkiranja v središču naselja.

O natančni vrednosti investicije je še prezgodaj govoriti, poudarja cerkljanski župan. A petsto kvadratnih metrov veliko površino, kolikor bi po Čebuljevem mnenju zadoščalo potrebam, ocenjuje na okoli osemsto tisoč evrov. Precej je odvisno tudi od spremljajoče infrastrukture. V Cerkljah si denimo želijo tudi podkletenih parkirnih mest, s katerimi bi zagotovili dovolj parkirnih površin.

V Cerkljah in Zgornjem Brniku sicer že deluje splošna ambulanta, prav tako v športnem centru Velesovo tudi fizioterapija, ki pa je premajhna za dva fizioterapevta, kolikor si jih želijo v Cerkljah, zato se, kot pravijo v Zdravstvenem domu Kranj, marca seli v Dom Taber. Z zdravstvenim domom bi v Cerkljah vse zdrav­stvene službe združili pod eno streho.

»V novem zdravstvenem domu si želimo, da pripravijo prostore za dve ambulanti družinske medicine (ambulanta na letališču ostaja na tamkajšnji lokaciji), dve referenčni ambulanti in fizioterapija za dva tima,« so sporočili iz Zdravstvenega doma Kranj.

Bo dovolj zdravnikov?

Idejo podpira udi Jože Veternik, direktor Osnovnega zdravstva Gorenjske. »Glede na to, da zdravstvena reforma predvideva postopno zmanjševanje števila pacientov na zdravnika, in glede na populacijo občine Cerklje, bi na tem območju gotovo lahko imeli tri ambulante družinske medicine, torej poleg tiste, ki že deluje na Brniku, tudi dve dodatni v novem zdravstvenem domu,« meni Veternik, direktor Osnovnega zdravstva Gorenjske.

Težavo trenutno predstavlja pomanjkanje zdravnikov. Kot pravi pomočnik direktorice kranjskega zdravstvenega doma Matjaž Žura, jim trenutno primanjkuje šest zdravnikov družinske medicine, a meni, da bi v prihodnje lahko zadostili tako potrebam zdravstvenega doma v Cerkljah kot v Kranju. Podobno razmišlja tudi Veternik, ki ga z optimizmom navdaja veliko število specializantov družinske medicine, s katerimi bi lahko v prihodnje zapolnili povečane potrebe tudi v Cerkljah.

Po podatkih nedavne raziskave Nacionalnega inštituta za javno zdravje številni kazalniki sicer kažejo, da je zdravstveno stanje občanov boljše od povprečja. Cerklje celo med vsemi slovenskimi občinami izstopajo kot občina, kjer je največ občanov svoje zdravje ocenilo kot dobro ali zelo dobro.