Aleš Rozman in Eva Ješe: »Hipnoza je zelo učinkovita za strah, ki žensko obvladuje pred porodom. Zelo dobro vpliva na lajšanje bolečine v prvi porodni dobi, ki je s popadki praviloma najdaljša, nekoliko manj v drugi porodni dobi, ki se konča z rojstvom otroka.« / Foto: Tina Dokl

Hipnoza za lajšanje poroda

Seveda je treba nujno ločiti medicinsko in odrsko hipnozo, kot pojasni vodja anesteziologije v Bolnišnici za ginekologijo in porodništvo Kranj Aleš Rozman, dr. med.: »Pri medicinski naj se ženske nikar ne bojijo, kakšne neumnosti bodo počele med hipnozo.« Tako hipnoza kot na primer tudi akupunktura lahko skrajšata porod in lajšata porodne bolečine. Akupunktura učinkuje tudi že na začetku nosečnosti pri lajšanju težav, kot je slabost.

»Hipnoza je zelo učinkovita za strah, ki žensko obvladuje pred porodom. Zelo dobro vpliva na lajšanje bolečine v prvi porodni dobi, ki je s popadki praviloma najdaljša, nekoliko manj v drugi porodni dobi, ki se konča z rojstvom otroka.«

V medicinski hipnozi pacientka ne naredi ničesar, česar si ne želi. Takšna hipnoza pomeni globoko sproščeno stanje, v katerem se poglobi sama vase in obvladuje svojo zavest. To ni spanje. »To niti ni nova metoda. V kranjski porodnišnici jo je v sedemdesetih letih prejšnjega stoletja uspešno uporabljal prof. dr. Marjan Pajntar, ogromno porodov je tedaj potekalo v hipnozi. Ko je prof. Pajntar odšel, je metoda zamrla. Zadnjih nekaj let smo se ponovno začeli ukvarjati s tem,« je pojasnil Aleš Rozman, dr. med., specialist anesteziologije in vodja anesteziologije v Bolnišnici za ginekologijo in porodništvo Kranj. Za hipnozo kot pripravo na porod sta se strokovno usposobili tudi diplomirani babici Eva Ješe in Tanja Damijan. »Vedno več je zanimanja med nosečnicami za naravni porod. Odločajo se tudi za porode doma, za kar pa menimo, da ni varno. Čeprav rodijo v porodnišnici, želimo, da vedo, da tudi pri nas lahko rodijo naravno, imajo pa ob sebi nadzor in hitro ukrepanje, če kaj ne gre prav. Hipnoza je ena od nefarmakoloških metod lajšanja porodne bolečine, ki jih uporabljamo v porodnišnici,« je pojasnila Eva Ješe. Aleš Rozman pa je dodal: »Vse smeri hipnoze v porodništvu so šle v smer avtohipnoze. Nosečnica (lahko tudi bodoča starša skupaj) gre na tečaj. Na pripravo naj bi prišla trikrat v nosečnosti, v vsakem trimestru enkrat. Pridobljene veščine avtohipnoze bo med porodom znala priklicati, kar pomeni, da se bo znala umiriti, globoko sprostiti, usmeriti vase.« Oba sogovornika sta poudarila, da se tudi v stanju hipnoze nosečnica zaveda stvari, dogajanja okrog sebe.

Lajšanje poroda z akupunkturo

Akupunktura je del kitajske tradicionalne medicine, Evropejci so ta stara znanja uporabili in metodo postavili v luč zahodne medicine. Kot je pojasnil Rozman, je strokovno dokazano, da akupunktura vpliva na potek poroda, skrajšanje poroda, nekatere babice po izkušnjah pravijo, da ga tudi olajša, z akupunkturo lahko celo sprožijo porod oziroma spodbudijo popadke. Mora pa biti prisoten izobražen terapevt, kar v kranjski porodnišnici v približno šestdeset odstotkov časa lahko zagotovijo.

Sicer pa se Aleš Rozman ukvarja s celim spektrom akupunkturnih znanj, kot je dejal: »Metoda koristi ženskam, ki ne morejo zanositi, z akupunkturo se poveča uspešnost umetne oploditve, lajšajo se razne nosečniške težave, kot so slabosti, bruhanja, bolečinski sindromi. Proti koncu nosečnosti je s pomočjo te metode uspešen obrat ploda iz medenične vstave ... Še najmanj imamo izkušenj z laktacijo.«