Prejemniki Bloudkovih priznanj skupaj s predsednikom države Borutom Pahorjem, ministrico za izobraževanje, znanost in šport dr. Majo Makovec Brenčič in predsednikom Odbora za podeljevanje Bloudkovih priznanj Miroslavom Cerarjem. / Foto: Tina Dokl

Priznanja Bloudkovim naslednikom

Med Bloudkovimi nagrajenci za minulo leto so tudi Gorenjci, saj je Bloudkovo nagrado dobil Jelko Gros, Bloudkove plakete pa Janez Ivan Hafner, Vesna Fabjan in Domen Škofic.

– Številni sedanji in predvsem nekdanji športniki, športni delavci, trenerji in funkcionarji so se minuli torek zbrali na Brdu pri Kranju, kjer je potekala slavnostna akademija ob podelitvi 52. Bloudkovih priznanj.

Po športno-umetniški akademiji je zbrane pozdravila ministrica za izobraževanje, znanost in šport dr. Maja Makovec Brenčič in poudarila vrednote športa ter načrte za njegov razvoj. »Minulo leto je bilo pomembno tudi za nas, ki sooblikujemo športno politiko. Tudi mi smo veliko trenirali oziroma se sestajali, da bi spisali sodoben zakon o športu. Zakon, ki bo zajel tudi tisto, kar ste doslej pogrešali,« je povedala ministrica Makovec Brenčičeva in poudarila, da smo na slovenski šport, na dosežke in na strokovno delo v športu lahko upravičeno ponosni.

Tako tudi ni čudno, da vsako leto Odbor za podeljevanje Bloudkovih priznanj prejme številne vloge. Letos so jih prejeli 67, na koncu pa so izbrali štiri posameznike, ki so prejeli Bloudkove nagrade, in deset, ki so si zaslužili Bloudkove plakete.

»Nagrade in priznanja, ki jih podeljujemo nocoj, so namenjeni Bloudkovim naslednikom, ljudem, ki so podobno kot Stanko Bloudek svoje življenje posvetili športu z veliko začetnico, ki so doumeli, da je šport lahko tudi osebna sreča in zadovoljstvo,« je v nagovoru poudaril predsednik Odbora za podeljevanje Bloudkovih priznanj Miroslav Cerar. Skupaj s članico odbora Katarino Venturini sta nato v roke najprej segla dobitnikom Bloudkovih plaket, ki so si jih za pomemben tekmovalni dosežek zaslužili kranjska smučarska tekačica iz Besnice pri Kranju Vesna Fabjan (plaketo je prevzel predstavnik TSK Triglav Kranj Viktor Vauhnik), športna plezalca Domen Škofic iz Vrbenj pri Radovljici in Janja Garnbret, strelka Veselka Pevec in judoistka Anamari Klementina Velenšek. Za življenjsko delo v športu je Bloudkovo plaketo prejel Janez Ivan Hafner iz Škofje Loke, poleg njega pa še Rudolf Bregar, Stanko Kerčmar, dr. Tomi Partl in Igor Željeznov.

Bloudkove nagrade za leto 2016 sta za izjemen prispevek k razvoju slovenskega športa prejela Kranjčan Gabrijel Gros in Srečko Katanec, za življenjsko delo v športu Martin Steiner, za izjemen športni dosežek pa judoistka Tina Trstenjak.

»Bloudkova nagrada je za­me res posebno priznanje. Še posebno zato, ker sem sedaj v družbi številnih naših nekdanjih in današnjih Bloudkovih nagrajencev. Je pač najvišje priznanje na področju športa v državi,« je z Bloudkovo nagrado v roki povedal Jelko Gros, ki ga večina pozna iz smučarskih skokov, prav tako pa bil tudi direktor Centra šolskih in obšolskih dejavnosti, kot direktor Zavoda za šport RS Planica pa ima veliko zaslug za prenovo Planice. Aktiven je pri Mednarodni smučarski zvezi in tudi kot strokovni športni komentator smučarskih skokov in poletov. Kot pravi, mu načrtov tudi v naslednjih letih ne manjka. »Seveda današnje priznanje ne pomeni, da sem že vse naredil. Je samo nova spodbuda in napotek na poti naprej,« je še povedal Jelko Gros.