V poštnih sindikatih opozarjajo, da so poštarji, še predvsem v času virusnih obolenj, prekomerno obremenjeni. Foto: Tina Dokl

Poštnim delavcem je prekipelo

Vodstvo Pošte Slovenije se je v torek s poštnima sindikatoma dogovorilo, da v dveh mesecih poiščejo rešitve za izboljšanje delovnih razmer poštnih delavcev. Pošiljke ponekod dostavljajo vsak drugi dan.

Kranj – Čeprav imajo v Pošti Slovenije po zagotovilu vodstva zaposlenih več pismonoš (skupaj več kot 2400), kot je dejansko delovnih mest, kar pomeni, da nekateri kot »rezerve« zapolnjujejo odsotnosti zaradi dopustov in bolniških staležev, pa v poštnih sindikatih že dlje časa opozarjajo na preobremenjenost mnogih poštarjev, ki ob tem prejemajo še nizke plače. K dodatni obremenjenosti poštarjev so v zadnjih tednih prispevala tudi sezonska obolenja, ki so občutno zdesetkala njihove vrste, zato nekje dostavo pošiljk izvajajo le vsak drugi dan. Vse to je poštne sindikate navedlo, da so prejšnji teden poštne delavce pozvali, naj prekinejo z delom po poteku osemurnega delovnega časa. Nekakšno belo stavko so sindikati konec prejšnjega tedna sicer prekinili po prejeti obljubi vodstva Pošte Slovenije, da se bodo v kratkem sestali. Do delovnega srečanja vodstva in predstavnikov obeh reprezentativnih sindikatov – Sindikata delavcev prometa in zvez pri ZSSS ter Sindikata poštnih delavcev Konfederacije sindikatov 90 Slovenije – je prišlo v torek. »Srečanje je potekalo v konstruktivnem duhu, dogovorili pa so se za šestdesetdnevni rok, v katerem bodo medsebojno uskladili aktualno tematiko,« so kasneje pojasnili na Pošti Slovenije.

Vodja poštnega sindikata v okviru Konfederacije sindikatov 90 Slovenije Saša Gržinić je na zastavljena vprašanja Gorenjskega glasa odgovoril, da se mora v skladu z dogovorom na torkovem sestanku vzdržati dajanju izjav za medije, dokler potekajo pogajanja. Je pa že prejšnji teden ob pozivu poštarjem k beli stavki razložil, da morajo nekateri poštarji delati tudi od petih zjutraj do osmih zvečer, še zlasti zdaj, ko je precej bolniške odsotnosti zaradi viroz in padcev. Zaradi napornega delovnega ritma in nizkega plačila mnogi poštarji že odhajajo, zato je zadnji čas za ukrepanje, je dodal.

Medtem na Pošti Slovenije pojasnjujejo, da se stanje na področju bolniških odsotnosti počasi le izboljšuje. Če je bilo zadnji dan lanskega leta od 5510 zaposlenih bolniško odsotnih 331 zaposlenih in je bilo 31. januarja zaradi zdravstvenih težav z dela odsotnih 598 zaposlenih, pa so bili v sredo bolniško odsotni 503 zaposleni, od tega 301 v dostavi in 202 v manipulaciji oz. za poštnimi okenci. Na Gorenjskem je bilo sredi tedna zaradi bolniškega staleža odsotnih 35 delavcev, od tega 23 v dostavi in 12 v manipulaciji, njihovo število pa je v primerjavi s preteklim tednom že nekoliko upadlo.

Zaradi skokovitega porasta bolniških odsotnosti zaposlenih, predvsem pismonoš, dostava poštnih pošiljk na nekaterih območjih poteka v okrnjeni obliki oz. vsak drugi dan, s čimer Pošta Slovenije še vedno zagotavlja zakonsko predpisan tridnevni rok od oddaje pošiljke, je razložila Megi Jarc iz službe korporativnega komuniciranja. Na Gorenjskem se je na primer v sredo dostava pošiljk v okrnjeni obliki izvajala na območju Jesenic, Tržiča, Preddvora in Mavčič. »Glede na dnevno situacijo pa se lahko pošte, ki opravljajo dostavo v okrnjeni obliki, spreminjajo,« poudarja Jarčeva. Na pošti sicer predvidevajo, da bodo tudi na teh območjih pošiljke vsakodnevno začeli dostavljati že danes ali najkasneje v prihodnjem tednu.