Bolečine v hrbtenici?

»Že otroci slabo skrbijo za svojo hrbtenico, saj s svojo sključeno držo pri sedenju povzročijo nepopravljive napake, ki jih plačujejo kasneje v življenju. Le redke okvare, ki nastanejo na hrbtenici, nastanejo naenkrat, med enkratnim neobičajnim gibom,« pravi dipl. fizioterapevtka Barbara Kočar.

»Za odpravo bolečin v hrbtenici so izrednega pomena redne vaje za raztezanje in krepitev mišic.«

Najpogostejši vzrok za bolečine v hrbtenici so mišične in spremembe medvretenčnih ploščic in malih sklepov hrbtenice, kot je pojasnila vodja fizioterapije v Termah Dobrna Barbara Kočar. »Večino teh bolečin pridobimo z neprimerno skrbjo za svojo hrbtenico: z nepravilno držo, nepravilnim in dolgotrajnim sedenjem in ležanjem, neprimerno obleko oz. obutvijo, nepravilnim dvigovanjem težkih bremen, premalo gibanja, slabimi navadami, stresom in tudi z neurejenimi odnosi,« je navedla Kočarjeva in dodala, da je velik del tveganja za nastanek teh bolečin tudi delovno mesto in z njim povezane statične, dolgotrajnejše obremenitve, ki z leti počasi pripeljejo do kroničnih in težje ozdravljivih degenerativnih stanj. Bolj so tem bolečinam izpostavljene ženske.

Preventivno ravnanje

»Pred bolečinami v hrbtenici se zavarujemo z zdravo prehrano in nadzorovanjem telesne teže. Poskrbeti moramo za čim boljšo telesno vzdržljivost in kondicijo, vsaj polurno hojo trikrat na teden in ustrezno držo. Izogibati se moramo nepravilnim, statičnim in enostranskim obremenitvam,« je dejala Kočarjeva. Če pogosto sedimo, potem svetuje, da sedimo vzravnano, kolena naj bodo upognjena v pravem kotu, stopala čvrsto na tleh z vso svojo dolžino, medenica v sredini stola, da se hrbtenica lažje giblje. Priporočljivo je med stol in trtico položiti manjšo blazinico, pri daljšem sedenju pa enako podpreti tudi ledveni del hrbtenice in križnico. Le tako bo ostala hrbtenica ves čas v pravilnem položaju.

Pri sedečem delovnem mestu je treba višino stola prilagoditi višini telesa. Nadlahti naj udobno počivajo na mizi, ki mora biti tako visoka, da bodo komolci nanjo pravokotno upognjeni. Papirji in knjige morajo biti lahko dosegljivi očem, da vratni del hrbtenice ni preveč iztegnjen in upognjen. Zaslon računalnika naj stoji pred nami, oddaljen od 50 do 60 centimetrov, sredina zaslona naj bo v višini naših oči. Stojalo za besedilo naj bo čim bližje zaslonu, da nam ni treba nenehno obračati glave.

Z vrtljivim stolom se lahko izognemo prepogostim obratom hrbtenice. Za daljše sedenje ne izbirajmo globokih in mehkih stolov. Tudi če je delovno mesto urejeno idealno, fizioterapevtka priporoča, da vsaki dve uri vstanemo, se sprostimo in pretegnemo.

Kaj pa, ko nas že boli

»Akutno bolečino lahko umirimo s pravilnim dihanjem in mirovanjem, a to ne sme trajati več kot dan ali dva. Boleče mesto si lahko tudi ovijemo, saj je toplota blagodejna, ali uporabimo protibolečinske terapije, kot so udarni valovi, K-laser in inter-X, ki jih izvajamo v enotah fizioterapije. Mišice lahko dodatno sprostimo z masažo, za popolno odpravo bolečin pa so izrednega pomena redne telesne vaje za raztezanje in krepitev mišic. Fizioterapevti vas bodo naučili pravilnega izvajanja ter vam predstavili program vaj za stabilizacijo hrbtenice in medenice. V Termah Dobrna smo fizioterapevti, v skladu z najnovejšimi dognanji pri raziskovanju bolečin v hrbtenici, usposobljeni za rehabilitacijo bolečine v hrbtenici, za izvajanje različnih specialnih metod, kot so ortopedska medicina cyriax, obravnava miofascialnih prožilnih točk, kinesio in medi taping, manipulacija fascij, Bownova terapija in shiatsu,« je sklenila Barbara Kočar.