V pritličju rojstne hiše Rudolfa Maistra bodo še letos uredili dodatne muzejske prostore.

Maistrova hiša bo še večja

Občina Kamnik je od Župnije Kamnik odkupila še preostale prostore v pritličju rojstne hiše Rudolfa Maistra na Šutni. Po prenovi bodo lahko sprejeli več obiskovalcev in ponudili še več vsebin.

Kamnik – Občina Kamnik je z nakazilom kupnine Župniji Kamnik v višini slabih 39 tisoč evrov te dni postala lastnica celotnega pritličja Maistrove rojstne hiše na Šutni. Do sedaj so imeli v lasti le slabo polovico, v kateri je Medobčinski muzej Kamnik imel svojo enoto Rojstna hiša Rudolfa Maistra, kjer pa je bilo prostora za primerno predstavljanje Maistrovega življenja in dela ter številnih dogodkov premalo. Vrhnje nadstropje hiše, ki je v cerkveno last prešla po denacionalizaciji, ostaja v lasti Župnije Kamnik.

Dodatnih prostorov je zdaj še 74 kvadratnih metrov, a so v precej slabem stanju, zato občino čaka precej dela. Hiša je tudi spomeniško zaščitena, zato bodo pri obnovi tesno sodelovali s konservatorji Zavoda za varstvo kulture dediščine iz Kranja. »Rojstna hiša Rudolfa Maistra ima že sama po sebi veliko zgodovinsko vrednost, zato je razglašena za kulturni spomenik. V arhitekturnem smislu gre za eno izmed meščanskih hiš z ohranjenim gospodarskim poslopjem v ozadju in pripadajočim vrtom. Fasada je sicer precej skromna, vendar pa se v notranjosti skriva pravi zaklad, saj je hiša skorajda v celoti poslikana. Občina Kamnik je smiselno kupila preostali del pritličja, saj bodo le tako prostori ostali povezani in navezani na glavno vežo. Osrednja pozornost pri obnovi bo varovanje prvotne tlorisne zasnove kljub neustreznim sekundarnim posegom in restavracija poslikave v vhodni veži. Zavod je sondiranje pritličja že opravil, nadaljevalo se bo z gradbeno prenovo levega dela pritličja in restavracijo notranjih poslikav v pritličju, zaključilo pa z ureditvijo muzejskih prostorov. Ker gre za kompleksno obnovo z jasnim ciljem, naj poudarim, da je to mogoče tudi zaradi izjemno dobrega sodelovanja Občine Kamnik, projektanta Roka Vetorazzija, izvajalcev, Medobčinskega muzeja Kamnik in ZVKDS, OE Kranj,« nam je povedala odgovorna konservatorka Maja Avguštin.

S prostori bo tudi naprej upravljal Medobčinski muzej Kamnik, obnovili, napolnili z vsebino in odprli za obiskovalce pa naj bi jih predvidoma jeseni.