Ekipa Legohrčki s pokalom za najboljši roboefekt dneva Foto: arhiv FLL Slovenija

Domov s pokalom

Na državnem tekmovanju mednarodnega raziskovalnega projekta First Lego League (FLL), ki je v začetku februarja potekalo na OŠ Dobrova, se je pomerila tudi ekipa OŠ Škofja Loka-Mesto.

Tekmovanja FLL se je ekipa OŠ Škofja Loka-Mesto udeležila tretje leto, ves čas pa nastopajo pod imenom Legohrčki, saj so nekateri učenci v skupini že od vsega začetka, je pojasnil njihov mentor Matjaž Pintarič. Skupino sestavlja deset učencev. S ponosom so poudarili, da so pri spuščanju robota dosegli 179 točk in tako v evropskem merilu zasedli 49. mesto med več kot devetsto prijavljenimi ekipami. Na državnem tekmovanju pa so jih razglasili tudi za ekipo z najboljšo FLL-potezo na robotskem delu in so si tako prislužili pokal za roboefekt dneva.

»Naš robot je edini izvedel atraktivno potezo, ko je na drugi strani mize pobral kamero na morskem levu in jo za razliko od ostalih, ki so jo domov v bazo pripeljali, kar vrgel po zraku in s tem prihranil čas,« je pojasnil Matjaž Pintarič. Tekmovanje z roboti Lego Mindstorm, ki jih učenci izdelajo sami, je najbolj zanimiv del tekmovanja. Robot mora v dveh minutah in pol uspešno opraviti čim več nalog in tako zbrati čim več točk, za kar morajo ustrezno sprogramirati robota. Pri spuščanju robota so imeli letos dve skupini. »Simon, Filip in Jan so bili samostojni pri izdelavi robota in programiranju. Liza in Matic iz druge ekipe pa sta na začetku obiskovala krožek Mindstorms, kjer sem ju učil programiranja, za tekmovanje pa sta potem sama pripravila robota in program. Pri delu pa sem jima pomagal in ju spodbujal,« je razložil Pintarič.

V okviru tekmovanja je treba pripraviti tudi projekt, letos pod naslovom Živalski zavezniki, v okviru katerega so razmišljali, kako izboljšati odnos med ljudmi in živalmi. »Mi smo si izbrali odnos med ljudmi in hišnimi ljubljenčki. Z učenci smo obiskali mačje zavetišče Mačji dol, Kliniko Loka in trgovino z malimi živalmi Aro. Pri tem smo ugotovili, da si ljudje prehitro kupimo hišnega ljubljenčka, potem pa zanj ne skrbimo dovolj dobro. Problem pa je tudi v premajhni ozaveščenosti lastnikov mačk glede sterilizacije in kastracije,« je pojasnil Pintarič. Na podlagi tega je učenka Emma Mahmutović napisala scenarij za lutkovno predstavo z naslovom Muca Maca, ki govori o desetletnem Matiji, ki si zaželi mucko. Starši mu jo kupijo, čez eno leto pa jo zavržejo in mucka pristane v zavetišču. Pripravili so osem predstav v njihovi šoli in dveh vrtcih ter tako ozaveščali mlade o odgovornem ravnanju s hišnimi živalmi in o pomenu sterilizacije in kastracije mačk.