V Kranjski Gori je smuka mogoča izključno na umetnem snegu. K sreči so letos vremenske razmere za izdelovanje snega dobre. / Foto: Gorazd Kavčič

Žičničarji za zdaj zadovoljni s sezono

Na smučišču v Kranjski Gori so do konca januarja zabeležili že 61 obratovalnih dni in več kot 90 tisoč smučarjev, kar je 15 odstotkov več kot v enakem obdobju lani. Izdelava umetnega snega veliko breme.

Kranjska Gora – Čeprav je letošnja zima skopa s snegom, so kranjskogorski žičničarji zadovoljni s sezono, ki so jo z zagonom žičniških naprav začeli 2. decembra lani, ko sta bila Slovenija in dobršen del Evrope še skoraj popolnoma brez snega. Izdelovali so umetni sneg in bili tako eno od redkih smučišč na manj kot tisoč metrih nadmorske višine, kjer je bilo v tistem času smučanje sploh mogoče.

»Po dolgih desetih letih smo imeli za božično-novoletne praznike, v času hrvaških počitnic in celoten januar prekrasno sončno vreme s sicer nizkimi temperaturami, pa vendar idealne razmere za smuko, nekaj dodatnih obiskovalcev smo lahko gostili tudi na ponovno uveden praznik, drugi januar,« je povedala Klavdija Gomboc. Obisk se je tako v primerjavi z enakim lanskim obdobjem povečal za 15 odstotkov, kar pomeni, da je Kranjsko Goro do konca januarja obiskalo nekaj več kot devetdeset tisoč smučarjev. Prva tretjina februarja kaže podobno sliko kot lani, s tem, pravi Gombočeva, da je bilo lani na praznični dan 8. februarja izjemno slabo vreme in zato bistveno manj smučarjev kot letos, ko so številni dela prost dan izkoristili prav za sprostitev na snegu.

»Trudimo se, da vsak konec tedna pripravimo pester program animacije za najmlajše in pester program dogodkov in tekmovanj na smučiščih. Z nižjo ceno smučarskih vozovnic pa privabljamo smučarje tudi na svoji manjši družinski smučišči, in sicer na Veliko dolino v Podkorenu in vlečnico Slatna v Planici. Uvedba brezplačnega smučarskega avtobusa in otroškega kotička v hotelu Alpina pa je lep prispevek destinacije oziroma Turizma Kranjska Gora k obogatitvi družinske smučarske destinacije Kranjska Gora.«

Še pred začetkom sezone so žičničarji veliko pozornosti in sredstev vložili v preglede starejših žičniških naprav ter nakupu snežnih topov za hitrejše in kvalitetnejše zasneževanje. Investirali so tudi v nakup novega teptalnega stroja, ki omogoča boljšo in kvalitetnejšo pripravo smučarskih terenov.

Novost letošnje sezone je izgradnja dodatnega dela smučišča poleg sedežnice Podkoren na Poligonu, ki omogoča nemotene treninge tekmovalcem, vsem turističnim smučarjem pa varno in neovirano smuko na tem delu smučišča. Precejšnje finančno breme pa žičničarjem predstavlja izdelava umetnega snega. »Žičničarji smo ponovno dokazali, da celotna Zgornjesavska dolina v času zimske sezone 'živi' od umetnega snega, zato bo treba v čim krajšem času na nivoju države in občine sprejeti ustrezne ukrepe in s sofinanciranjem umetnega zasneževanja podpreti ta del turizma tudi s strani ostalega turističnega gospodarstva in lokalne skupnosti,« še poudarja Klavdija Gomboc.