Obnoviti ali prodati

Občina Kamnik se v zadnjem obdobju sooča z neprijetnimi nepremičninskimi skrbmi in težavami.

Že skoraj dve leti se vleče obnova nekdaj priljubljenega gostišča na Starem gradu, ki je po predčasni prekinitvi dolgoletne najemne pogodbe v vnovično občinsko last prešlo v zelo slabem stanju. Pred nekaj dnevi je požar uničil gostilno Pod žičnico, ki je v lasti občinske družbe Velika planina. Najverjetneje bo objekt, ki je izhodiščna točka za obisk Velike planine z nihalko, treba postaviti povsem na novo. Na pravi projekt in denar že vrsto let čaka stražni stolp na Malem gradu, ki se lahko pohvali z odlično lokacijo, a še kar propada in sameva. Sameva tudi Malograjski dvor, edini hotel v občini, ki sicer ni v občinski lasti, a stanje mestu, ki stavi na razvoj turizma, res ne more biti v ponos. Kot da ne bi bilo nepremičnin, ki zahtevajo denar za vzdrževanje, obnovo in vsebine že zdaj (več kot) dovolj, je občina v dar sprejela še uršulinski samostan v Mekinjah, ki bi zgolj sam zase lahko porabil polovico občinskega proračuna.

Največ negodovanja svetnikov pa je nedavno sprožila namera občinske uprave, da osrednjo mestno kavarno Veronika, ki je v občinski lasti, obnovijo za predvidoma kar dvesto tisoč evrov. Kavarna je obnove potrebna, saj so jo zaradi nepredvidenih težav z napeljavo in sanitarijami tik pred novim letom celo zaprli, a v oči bode dejstvo, da je bila kavarna (kot kaže bolj slabo) prenovljena pred zgolj nekaj leti. Nekateri svetniki so zato občinsko upravo pozvali, naj razmisli, ali vse te nepremičnine res potrebujemo, ali ne bi bilo nemara bolje (torej ceneje) od obnove poiskati najemnike ali stavbe morda celo prodati. Župan odgovarja, da prodaja ne pride v poštev, saj se je občina pri tovrstnih poslih, ko je nekaj strateških stavb (denimo hotel Šimnovec na Veliki planini, hotel Malograjski dvor, objekt stare knjižnice) prešlo iz javne v zasebno last, že močno opekla. Tudi z dolgoročnimi najemniki so izkušnje slabe, pravijo na občini.

In če želijo še naprej uresničevati vizijo oživljanja mestnega središča in razvoja turizma, je že prav, da občina vpliv na ključne občinske nepremičnine obdrži kot lastnica. Že tako se jim nekateri načrti z nepremičninami utegnejo kmalu spremeniti, ko bi – kot se obeta – lahko ostali brez nekaterih pomembnih stavb (občinska zgradba, Mali grad, pokopališče Žale), če bodo člani Meščanske korporacije Kamnik po zaključku denacionalizacije nepremičnine vrnjene dobili v naravi.