Večina svetnikov za podražitev

V imenu občinskega odbora SLS Naklo odgovarjam na pismo Jureta Renka, podžupana Občine Naklo, ki je bilo v Gorenjskem glasu objavljeno 23. decembra 2016.

Večina v občinskem svetu je potrdila povišanje cen za čiščenje in odvajanje odpadne vode, med njimi je bil tudi Jure Renko. Legitimna pravica  vsakega svetnika je, da glasuje, kot se mu zdi, da je prav in primerno. Seveda mora vsak za svoje odločitve sprejeti odgovornost. Če je Jure Renko presodil, da je podražitev, ki je dodatno breme za občane, potrebna za delovanje občine Naklo, bi pričakoval, da bo tako tudi razlagal občanom. Vendar se je kasneje čudil in občanom razlagal, kako je to res preveč in da nič ne more pri tem. Tako je govoril tudi na občinskem svetu, kjer je prav tako izražal presenečenje nad posledicami sklepa. Kaj je to drugega kot sprenevedanje? Jure Renko je tudi podžupan, tako se je tudi podpisal, kar njegovi izjavi daje še večjo težo. Škoda, da občinska oblast ne prakticira več snemanja sej in posnetkov ne objavlja na spletni strani.

Jure Renko očita SLS, da je v mandatu 2006–2010 sprejela odločitev o izgradnji čistilne naprave in da smo že takrat vedeli, kakšne bodo cene po zagonu naprave. Tudi pri tem Jure Renko zavaja. Odločitev za gradnjo je bila res sprejeta v mandatu prejšnjega župana, izvajalec pa je bil izbran leta 2012, v mandatu sedanjega župana Marka Mravlje, ko je bila znana končna vrednost investicije. Tudi izračun cen in metodologija izračunavanja amortizacije je bila sprejeta v mandatu sedanjega župana. Očitno zaradi pomanjkanja pogajalskih veščin niso bila dosežena boljša izhodišča za našo občino. Žal je takšna tudi napoved, saj je župan na decembrski seji občinskega sveta napovedal, da se občina ne bo več potegovala na evropska sredstva, ki prinesejo le neprijetne posledice. Ali je to alibi, da ni konkretnih razvojnih projektov? V proračunu je Občina Naklo imela celo presežek, ker ni bila zadosti podjetna pri načrtovanju projektov.

Izgradnja kanalizacije in čistilne naprave je bila obveznost direktive EU. Ko je občina Naklo v letih 2011 in 2012 pridobila gradbeno dovoljenje za kanalizacijo, ko je opravila izbor izvajalcev in ko je podpisala dogovor o sofinanciranju gradnje iz skladov EU, bi še vedno lahko odstopila od gradnje. S tem bi tvegala plačevanje globe. Če za sredstva EU Občina Naklo ne bo več kandidirala, bodo vsi stroški izgradnje obremenili občinski proračun, torej bo manj denarja za druge stvari.

Svetniška skupina Slovenske ljudske stranke je na septembrski seji nasprotovala skoraj 70-odstotni podražitvi, saj ne želimo vseh stroškov obesiti na ramena občanov. Tako smo na zadnji kot tudi na predzadnji seji predlagali in podali konstruktivni predlog, naj občina preveri možnost znižanja vrednosti omrežnin ali s subvencijo pokrije del teh stroškov, tako kot nekatere druge občine. Takoj se je pojavil protiargument, da bo zaradi tega manjši občinski proračun. Višja omrežnina predstavlja dodatni prihodek v proračun občine in s tem neke vrste dodatni davek za občane. Menimo, da je prizadevanje za zmanjševanje bremen občanov vendarle naša primarna naloga.

Marjan Babič, OO SLS Naklo