Na stojnicah se je predstavilo enaindvajset ponudnikov lokalno pridelane hrane iz Poljanske doline.

Prednost domači hrani

V Gorenji vasi so v torek pripravili srečanje ponudnikov lokalne hrane z njihovimi potencialnimi kupci iz vse Slovenije. Srečanje je v sodelovanju s kmetijami iz Poljanske doline in eRegion portalom za vzpodbujanje e-oskrbe z domačo hrano organizirala Občina Gorenja vas - Poljane.

Gorenja vas – Glavni namen delovnega sestanka v Gorenji vasi je bilo predstavnike javnih ustanov, ki iščejo domače dobavitelje, povezati s ponudniki lokalne hrane v Poljanski dolini. Ti so svojo ponudbo v torek predstavili na 21 stojnicah v Sokolskem domu.

Glavni problem je premajhen delež lokalno pridelane hrane v javnih zavodih, je po torkovem sestanku poudaril župan občine Gorenja vas - Poljane Milan Čadež. Krivdo za to pripisujejo tudi izredno strogi zakonodaji, zaradi česar imajo javne ustanove velike težave pri naročanju lokalno pridelane hrane. Zato so skupaj s sedemdesetimi predstavniki javnih zavodov iskali rešitve, ki jih med drugim vidijo tudi v povezovanju ponudnikov in kupcev domače hrane. »Razpisi za naročanje hrane v javnih zavodih so ta čas zelo zapleteni, zato bi jih bilo treba najprej poenostaviti, priložnost pa je tudi v povezovanju zavodov – zakaj bi vsak zase naročal hrano, če se pri razpisih lahko združijo,« je dejal koordinator pobude za čezmejno e-sodelovanje v Podonavski e-regiji Jože Gričar. Priložnost, da se spoznajo med sabo, so jim v torek ponudili že v Gorenji vasi.

Med kmetijami, ki so predstavljale svojo ponudbo, je bila tudi kmetija Zamuda, ki že četrto leto z nekaterimi svojimi izdelki oskrbuje osnovno šolo v Poljanah in njeno podružnico v Javorjah. »V šoli so zelo naklonjeni lokalno pridelani hrani in tudi otroci jo imajo radi,« ugotavlja Majda Možina z omenjene kmetije. Na priložnost, da bodo lahko prišli tudi v šolske kuhinje, pa še čakajo na kmetiji Rešk. »Pomembno je, da že otrokom ponudimo domačo hrano, saj jih bomo tako navadili na zdrava živila,« je prepričana Anica Šubic. Predstavniki javnih zavodov so si z zanimanjem ogledali ponudbo na stojnicah. »To je prvi korak, da bi domačo hrano pripeljali v javne ustanove. Če bi zmanjšali birokratske ovire, bi bilo to še lažje izvedljivo,« je prepričana Alenka Tomšič, ravnateljica OŠ Pivka, v sklopu katere je tudi vrtec. Veliko dobrih izkušenj z lokalnimi ponudniki hrane pa že imajo v OŠ Ivana Tavčarja Gorenja vas. »Poskušamo vključevati čim več izdelkov okoliških kmetov. Če se ozrem po stojnicah, vidim, da z večino že sodelujemo,« je ugotavljala pomočnica ravnatelja Jana Rojc.

Članice Društva podeželskih žena Blegoš so za vse udeležence pripravile domačo malico, delovni sestanek pa so končali s sprehodom po Gorenji vasi ter obiskom sirarn Pustotnik in Bogataj.