V starem Kranju je z uveljavitvijo novega režima manj kršitev. /Foto: Tina Dokl

Prometa v mestu je manj

Čeprav so zadnji ukrepi kranjske občine glede prometa v starem delu mesta povzročili kar nekaj slabe volje zlasti med stanovalci, pa je število kršitev v dobrem tednu precej manjše.

Kot ugotavljajo, se v mestnem jedru na dan povprečno zadržuje 1300 vozil. Prvi ukrepi, ki so v veljavi od 30. januarja, pa so število kršitev prepolovili.

Kranj – Kot pravijo na kranjski občini, so rezultati analiz pokazali, da je število kršitev pri vstopanju v staro mestno jedro oziroma izstopanju iz njega občutno manjše, ni pa še v celoti odpravljeno. Težave so zaradi množičnega veriženja osebnih vozil, ki zapuščajo mestno jedro. To pomeni, da se zaradi izogibanja plačilu zadrževanja na območju za pešce voznik pri izstopu tako zelo približa prvemu vozilu, da z eno registracijo oba zapustita mestno jedro.

Kot ugotavljajo, se v mestnem jedru na dan povprečno zadržuje 1300 vozil. Prvi ukrepi, ki so v veljavi od 30. januarja, pa so število kršitev prepolovili. Glede na pozitivne rezultate analize je od začetka tega tedna prebivalcem s stalnim ali začasnim prebivališčem v mestnem jedru omogočen izstop na katerikoli točki – ne le na točki, kjer so vstopili, a šele po desetih minutah. S tem ukrepom so olajšali vstop in izstop stanovalcem, obenem pa še vedno onemogočili, da je staro mestno jedro bližnjica med zahodnim in vzhodnim delom Kranja. Še vedno pa omejitev ostaja za obiskovalce, torej vse tiste, ki za vstop v mestno jedro potrebujejo vstopni listek. Ti bodo lahko še vedno izstopili le na točki, kjer so vstopili. Ukrep ne velja za intervencijska vozila (gasilci, reševalci, policija ...). Ti imajo namreč vstop in izstop omogočen na vseh lokacijah.

Za pomoč skrbi asistenčna služba, ki omogoča nujne izhode glede na potrebe meščank in meščanov ter dostavljavcev. Jasno je namreč, da nekaterih dostav ne morejo opraviti v 30 minutah, kolikor je na voljo časa za brezplačen izhod. Ne glede na čas, asistenčna služba omogoča izstop iz mesta ob nujnih in izrednih primerih (npr. dostava kurilnega olja ...). To pomeni, da je do sedaj moral imetnik dovolilnice pospremiti dostavljavca do izhodne točke, sedaj pa ni več tako, saj dostavljavec sam pokliče asistenco, ki omogoči izstop. Za stanovalce je opisani način veliko lažji in veliko bolj življenjski kot prejšnji.

Na pobudo prebivalcev starega mestnega jedra oziroma civilne iniciative krajanov starega mestnega jedra je bil minuli ponedeljek organiziran tudi sestanek z županom Boštjanom Trilarjem. Med drugim so se dogovorili, da bodo na občini glede načrtovanih sprememb prometne ureditve obveščali stanovalce ter jim omogočili sodelovanje pri oblikovanju rešitev.

Kot zagotavljajo, bodo na kranjski občini še naprej spremljali navade in potrebe tako stanovalcev kot tudi obiskovalcev mestnega jedra. Nadaljnje aktivnosti bodo odvisne od analiz in števila kršitev, predvsem pa se bodo tudi v prihodnosti trudili zmanjšati veriženje in uvajati sistemske ukrepe, ki bodo pripomogli k večji varnosti in višji kakovosti bivanja in preživljanja prostega časa – tako za stanovalce kot tudi obiskovalce.