Program Iskratel StartUp in prvo partnerstvo z Gotokyjem so predstavili dr. Roman Kužnar, Denis Lončar in Damijan Slapar. / Foto: Tina Dokl

Iskratel najprej podprl Gotoky

Iskratel namerava v naslednjih letih v zagonska podjetja vložiti do pet milijonov evrov zagonskega kapitala. Kot prvega so izbrali Gotoky, ki rešuje problem nepokritosti območja z GSM-omrežjem.

Kranj – Kranjski infokomunikacijski velikan Iskratel je oblikoval podjetniško-investicijski sklad Iskratel StartUp, preko katerega nameravajo v naslednjih petih letih vložiti vsaj pet milijonov evrov v perspektivna in inovativna visokotehnološka podjetja (startupe) v Sloveniji in širši okolici. V ta namen so odprli tudi spletno stran www.iskratelstartup.com, kjer so zainteresiranim podjetnikom in zagonskim podjetjem dostopne informacije o skladu. Prvi t. i. startup, ki so ga podprli, je podjetje Gotoky, ki je razvilo pametni voki-toki za komunikacijo tudi na območjih brez pokritosti z GSM-omrežjem.

Po besedah tehničnega direktorja Damijana Slaparja Iskratel z inovativnimi tehnološkimi podjetji sodeluje že dvajset let. Eden od razlogov, da je sedaj svoj odnos do zagonskih podjetij sistemsko formaliziral, je tudi v pospešenem portfeljskem prestrukturiranju iz pretežno telekomunikacijskega področja v tri nove vertikale: transport, energetika in javna varnost. »Želimo investirati v zagonska podjetja, ki že imajo prototip izdelka in dober odziv trga. Gotoky izpolnjuje vse kriterije, zato odločitev zanj ni bila težka.« Zagotavljanje ustreznih zagonskih in razvojnih sredstev za realizacijo njihovih idej bo po Slaparjevih besedah le manjši del partnerskega sodelovanja z zagonskimi podjetji, saj ta potrebujejo tudi drugo podporo, ki jo ponuja Iskratel – predvsem znanje in izkušnje, podporno podjetniško okolje v okviru Razvojnega centra IKT ter precej močno in uspešno proizvodnjo.

Vodja programa Iskratel StartUp in direktor tehnološkega parka RC IKT v Kranju dr. Roman Kužnar je razložil, da želijo izbranim zagonskim podjetjem prepustiti iniciativo in odgovornost za razvijanje produktov, zato bodo začetne investicije Iskratela znašale od 150 do 200 tisoč evrov. Praviloma bo torej šlo za nakupe manjšinskih, do 25-odstotnih deležev, kar bo zagonskim podjetjem omogočalo pridobivanje tudi drugih finančnih instrumentov.

Iskratelov prvi partner, podjetje Gotoky, sodi med najbolj perspektivna zagonska podjetja v Evropi. Razvilo je pametni voki-toki, ki omogoča komunikacijo tudi na območjih brez pokritosti z GSM-omrežjem. Gotoky deluje prek radijskih valov, povprečen doseg naprave je okoli osem kilometrov v gorah ali puščavi, v idealnih razmerah tudi do 30, celo 40 kilometrov, v mestih pa do dveh kilometrov. Uporabniki naprav se lahko med seboj pogovarjajo, pošiljajo sporočila in pozicijske podatke ali ob nesreči SOS-klice. Direktor Denis Lončar je pojasnil, da so s prvo analizo trga zaznali ogromno zanimanje iz velikih držav, kjer je pokritost z mobilnim omrežjem zelo slaba – zlasti iz južnoameriških držav, ZDA, Rusije, Avstralije, Nove Zelandije. Naprava, katere izdelava, logistika in skladiščenje bodo vsaj v prvi fazi v celoti zaupani Iskratelu, bo predvidoma na trg prišla oktobra. Sprva nameravajo izdelati pet tisoč naprav, ki jih bodo prodajali po ceni 150 evrov za kos oziroma 280 evrov za bolj smiseln par naprav. Podobno rešitev, a v bolj okrnjeni obliki, po Lončarjevih besedah sicer razvijata še dva konkurenta v ZDA.