Najboljši na govorniškem natečaju Val Vovk Petrovski, Simona Stoilkova in Laura Sturm s predsednikom Krščanske kulturne zveze Jankom Krištofom (levo) in predsednikom Narodnega sveta koroških Slovencev dr. Valentinom Inzkom / Foto: Neža Rozman

Mladi so spretni govorniki

V nedeljo, 5. februarja, ob 11. uri bo na pokopališču v Svečah/Suetschachu v Rožu svečanost v spomin na partizana, narodnega heroja Matija Verdnika - Tomaža in soborce iz Sveč, ki so pokopani na tem pokopališču. V četrtek, 9. februarja, ob 19. uri pa bo v Domu glasbe v Celovcu slovesnost v počastitev 60-letnice Slovenske gimnazije v Celovcu. Slavnostni govornik bo slovenski minister za kulturo Tone Peršak.

Tudi na podelitvi letošnje Tišlerjeve nagrade, prejel jo je Jože Wakounig iz Kotmare vasi, so povedali, kdo je bil najboljši na letošnjem govorniškem natečaju, ki so ga za dijake Slovenske gimnazije v Celovcu prvič razpisali leta 1989. Namen natečaja je usposabljati mlade za javno nastopanje in za javno delovanje nasploh. Sprva so na natečaju sodelovali samo dijakinje in dijaki Slovenske gimnazije, zadnja leta pa sta se ji pridružili še Dvojezična trgovska akademija iz Celovca in Višja šola za gospodarske poklice iz Šentpetra pri Šentjakobu v Rožu. Sklepno tekmovanje je bilo na Višji šoli za gospodarske poklice. Žirija je za najboljšega in najbolj prepričljivega ocenila govor dijaka 6. razreda Slovenske gimnazije iz Celovca Vala Vovka Petrovskega, rojenega v Celju, ki je govoril o volitvah. Naslovil ga je: Koliko šteje moj glas v sodobni družbi in kako z njim lahko krepim demokratični politični sistem? Na enako temo je govorila tudi drugo uvrščena Simona Stoilkova iz 4. letnika Višje šole za gospodarske poklice iz Šentpetra. Tretjo nagrado je žirija podelila Lauri Šturm, dijakinji 8. razreda Slovenske gimnazije v Celovcu. Laura je svoj govor naslovila: Po domače pri nas … Kakšen pomen ima zate narečje? Kaj pomenijo domača slovenska hišna in ledinska imena, ki so od leta 2010 dalje pod zaščito Unesca, zate osebno? Zmagovalec natečaja Val Vovk Petrovski je svojo govorniško spretnost dokazal tudi pred udeleženci podelitve Tišlerjeve nagrade. Govoril je o politiki, za katero se zanima izredno širok spekter generacij, politične entuziaste pa najdemo tako med starejšimi kot tudi med mlajšimi. »Ob vsem tem je izredno pomembno, da se zavemo, da je treba začeti razmišljati politično že v mladih letih in si s tem širiti obzorje ter si – kar je najpomembnejše – ustvariti širšo sliko o svetu in družbi, v kateri živimo … Zato se mi zdi neumno, kadar slišim ljudi, da se razburjajo o določenih političnih izidih, a se sami sploh niso pojavili na voliščih. Zato je najpomembnejše, če želimo krepiti demokratični politični sistem, da gremo na volišča in tam oddamo svoj glas. To je začetek,« je povedal zmagovalni govorec Val Vovk Petrovski in svoj nagovor sklenil z besedami, da je v politiki potrpežljivost zelo pomembna in velja pravilo, da kdor čaka, tudi dočaka.