Nekdanji kranjski župan Mohor Bogataj je grdo padel, ko je zapeljal na utrjen snežni žleb v ciljni areni tekmovalnega poligona. / Foto: Gorazd Kavčič

Nekdanji župan grdo padel

Nekdanji kranjski župan Mohor Bogataj se je pred dobrim tednom dni hudo poškodoval med smučanjem na Krvavcu.

Krvavec – Mohor Bogataj, ki je bil dvanajst let župan v Kranju, nazadnje v mandatu 2010–2014, je prejšnji četrtek med prvim spustom po krvavškem smučišču zapeljal na snežni žleb, ki so ga v izteku proge pripravili za tekme svetovnega pokala v telemarku, ki so na Krvavcu potekale od sobote do ponedeljka. Pri tem si je hudo poškodoval glavo in so ga s helikopterjem prepeljali v ljubljanski klinični center, kjer se še vedno zdravi. Ker so do nas prišli namigi, da menda Bogataj, ki je sicer navdušen smučar in reden obiskovalec krvavškega smučišča, posebnega žleba za telemark smučarje sploh ni opazil, se postavlja vprašanje, kako se je lahko znašel na tekmovalnem poligonu oziroma ali je bil ta zavarovan. V RTC Krvavec pojasnjujejo, da je kot prvi smučar na progi zavil mimo zaščitne mreže, ki so jo ravno takrat postavljali njihovi delavci.

Do hude smučarske nesreče je prišlo 26. januarja zgodaj zjutraj na koncu proge, ki z vrha Krvavca vodi do Plaže. »Smučišče je bilo takrat že odprto, na Vrh Krvavca se je smučar pripeljal s šestsedežnico Vrh Krvavca in se kot prvi smučar tistega dne spustil po progi št. 17. Tehnična ekipa za pripravo tekmovalnega poligona je na višini ciljne arene med progo št. 17 in poligonom za tekmovanje v telemarku postavljala zaščitno mrežo, ko je mimo pripeljal smučar ter v smeri vožnje ostro zavil levo na tekmovalni poligon,« je razložil Luka Vrančič, strokovni sodelavec na področju komerciale in marketinga v RTC Krvavec. »Smučar je na višini ciljne arene zapeljal v zaključni objekt tekmovalne telemark proge in pri tem padel. Tehnična ekipa je bila v času nesreče v ciljni areni številna, neljubi dogodek so videli, zato tudi takoj sprožili reševalno akcijo, tako je bila ponesrečenemu smučarju z naše strani takoj nudena prva pomoč,« je dodal.

Na Policijski upravi Kranj (PU) so potrdili, da so policisti prejšnji četrtek dopoldan obravnavali smučarsko nesrečo s hujšimi poškodbami. Njihove ugotovitve še niso znane, tako se tudi ne ve, ali morda sumijo, da je krivda za nesrečo tudi na strani upravljavca smučišča. »Smučar je padel med smučanjem, gre pa za nesrečo, ki jo policisti še obravnavajo,« je samo pojasnil Bojan Kos, predstavnik za odnose z javnostmi na PU Kranj.

V letošnji zimi je sicer policija na gorenjskih smučiščih do zdaj obravnavala štiri smučarske nesreče, ki so se končale s hujšimi poškodbami, medtem ko so v celotni lanski smučarski sezoni obravnavali 36 nesreč med smučanjem. Upravljavci smučišč so sicer dolžni obvestiti policijo o vseh nesrečah, pri katerih je prišlo do hudih ali posebno hudih telesnih poškodb oziroma smrti, policisti pa morajo ob takih prijavah tudi priti na kraj in opraviti ogled kraja.

Smučarske nesreče se največkrat zgodijo zaradi precenjevanja znanja ali zmožnosti smučarja oziroma zaradi neznanja smučanja, kar je lahko povezano tudi s preveliko hitrostjo smučanja, prehitevanji, neupoštevanjem razmer na smučišču in posledično, v nekaterih primerih, še s trki, je še razložil Kos.