Ivan Hribar, podžupan Igor Žavbi, državna sekretarka Eva Štravs Podlogar, turistični novinar Franci Potočnik in direktorica Petra Zlatoper

Terme Snovik praznujejo

Terme Snovik v Tuhinjski dolini so se uveljavile kot prepoznaven ponudnik eko turizma v Sloveniji, saj jih je v petnajstih letih obiskalo krepko več kot dva milijona gostov.

Snovik – Kompleks bazenov Term Snovik deluje že 15 let, termalno vodo z zdravilnimi učinki pa je že pred desetletji odkril vaški kovač Janez Kovač. Začetek zgodbe o najvišje ležečih termah v Sloveniji pa sega v leto 1994, ko so domačini z Ivanom Hribarjem iz Zarje Kovis na čelu sredi travnika na začetku majhne vasice v Tuhinjski dolini, postavili pilotni bazen. V podjetju, ki so ga v začetku tisočletja ustanovili Zarja Kovis, Občina Kamnik, banka HKS Domžale in lastnik zemljišča Srečo Urankar, je danes zaposlenih 35 ljudi, posredno pa jih s podjetjem sodeluje še 15.

Od 25. januarja 2002 deluje pokrit kompleks bazenov vse dni v letu neprekinjeno. »To je bilo tisto leto, ko je postalo jasno, da ni več poti nazaj, temveč samo naprej,« je o pomembnem mejniku v zgodovini term povedal Ivan Hribar, prokurist Term Snovik in direktor podjetja Zarja Kovis, ki je eden najbolj zaslužnih za realizacijo takratne ideje. »Še danes se dobro spomnim, kako smo šli tistega leta 8. februarja z družino smučat na Roglo. Petnajst čez deveto so me klicali z recepcije, kaj naj naredijo, saj je gostov toliko, da se kolona vije do mostu. Res prijetna težava in skrb,« se je spomnil začetkov Hribar.

Praznovanja, ki so ga ob petnajstletnici term pripravili v Snoviku, se je udeležila tudi državna sekretarka ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo Eva Štravs Podlogar, ki je poudarila, da za idejo term stojijo ljudje z vizijo. »Težko si je predstavljati, da je bil še dobrih dvajset let nazaj tukaj le travnik in ljudje z idejo in vizijo. Bili so tudi vztrajni, zato ne preseneča dejstvo, da so bile Terme Snovik prvi objekt v Sloveniji s pridobljeno eko marjetico. Ivan Hribar je že pred davnimi leti na strateškem turističnem forumu razlagal pomen eko znaka ter tudi kako pomembna je pametna izraba ekipe,« je povedala državna sekretarka, ki jo veseli, da terme tudi več kot desetletje po pridobitvi evropskih sredstev za širitev podjetja še vedno uspešno kandidirajo na razpisih. Kmalu bodo namreč v Snoviku začeli s projektoma Kneippanje v Termah Snovik ter v sodelovanju s Turističnim društvom Tuhinjska dolina Premični prireditveni prostor, električno dostavno vozilo in električna polnilna postaja za avtomobile.

Do danes je terme v Tuhinjski dolini obiskalo že dva milijona dvesto tisoč gostov, v letu 2016 pa so ustvarili več kot 44 tisoč prenočitev – in kot pravijo, so optimistične tudi najave za letošnje leto. A po Hribarjevih besedah morajo poleg števila prenočitev rasti tudi prihodki – teh je bilo sicer lani nekaj več kot dva milijona evrov – saj to omogoča tudi optimističen razvoj.