Nekdanji prvi mož Gorenjske banke ne priznava zlorabe položaja pri obvodnem financiranju Merfina. / Foto: arhiv GG

Bančnika nista priznala krivde

Na ljubljanskem sodišču so prejšnji teden začeli kazenski postopek za dva primera spornega financiranja menedžerskega prevzema Merkurja s strani Gorenjske banke.

Ljubljana – Prejšnji teden so na ljubljanskem okrožnem sodišču opravili predobravnavni narok zoper nekdanjega direktorja Gorenjske banke Gorazda Trčka, nekdanjega člana uprave banke Tilna Zugwitza ter Anico Klemenčič, nekdanjo direktorico G Skupine, ki jim tožilstvo očita, da naj bi s spornim obvodnim financiranjem Merfina, prevzemnika nakelskega Merkurja, storili kaznivo dejanje zlorabe položaja. Medtem ko sta oba bančnika krivdo zavrnila, se Klemenčičeva naroka ni udeležila, zato je sodišče štelo, da krivde prav tako ne priznava, je poročal časnik Delo. Predobravnavni narok za soobtoženega predsednika uprave idrijske družbe H&R Edvarda Svetlika bodo opravili naslednji torek.

Nacionalni preiskovalni urad je pred tremi leti na tožilstvo vložil kazensko ovadbo zaradi suma storitve kaznivega dejanja zlorabe položaja, ker naj bi nekdanji prvi mož Gorenjske banke Gorazd Trček v začetku leta 2009 z namenom financiranja Merfina naklepoma zaobšel omejitve zakona o bančništvu, po katerih banka do posameznega komitenta oz. skupine povezanih oseb ne sme biti izpostavljena z več kot 25 odstotki svojega kapitala, s tem ko je uredil kreditiranje Merfina preko obvodne družbe G Skupina iz Kranja.

Po navedbah kriminalistov naj bi Trček poskrbel za pridobitev kratkoročnega posojila v znesku šest milijonov evrov, ki jih je G Skupina takoj po prejemu posodila naprej Merfinu, ki je denar porabil za menedžerski odkup Merkurja. G Skupina Anice Klemenčič, ki je kasneje pristala v stečaju, od Merfina ni nikoli prejela vračila posojila, prav tako 6 milijonov evrov tudi sama ni vrnila banki.

Konec leta 2013 pa so gorenjski kriminalisti ovadili Trčka in nekdanjega člana uprave Tilna Zugwitza, ker naj bi avgusta 2008 s podobnim obvodnim financiranjem Merfina za potrebe menedžerskega prevzema Merkurja preko družbe H&R, lastnice Hidrie, banko oškodovala za več kot 10 milijonov evrov. H&R naj bi pri tem poslu služil zgolj kot porok pri pridobitvi posojila za Merfin, ki posojila ne bi dobil, ker je bila banka tedaj do menedžerjev Merfina že maksimalno izpostavljena.

Zgoraj opisana primera sta le dva od več podobnih primerov obvodnih financiranj Merfina, za kar je bil soobtožen tudi Albin Kordež, nekdanji prvi mož Merkurja in idejni vodja menedžerskega prevzema nakelskega Merkurja. Kot je znano, se je Kordež lani pogodil s specializiranim državnim tožilstvom za vseh enajst kaznivih dejanj, ki so mu jih očitali v zvezi z nezakonitimi večmilijonskimi financiranji odkupa Merkurja, in sicer za enotno kazen sedem let in pol zapora ter stransko kazen 23.500 evrov.