Andreja Cerkvenik Škafar (na sliki) je povedala, da kranjska bolnišnica za oskrbo oziroma pregled zdravega novorojenčka plača devetsto tisoč evrov na leto iz lastnih prihodkov, čeprav pravilnik to plačilo nalaga zdravstveni zavarovalnici. / Foto: Tina Dokl

Zatrjujejo: pregled zdravega novorojenčka ni plačan

Pregled zdravega novorojenčka je edini pregled otroka, ki ni plačan, čeprav imamo v Sloveniji pravilnik, ki to določa, opozarja neonatalna sekcija in več porodnišnic. Ministrstvo za zdravje in zavod za zdravstveno zavarovanje trdita, da to ne drži.

Kranj – »Pediatri, ki skrbimo za eno najobčutljivejših populacij, novorojenčkov, in ki svoje delo odlično opravljamo, saj je neonatalna umrljivost v Sloveniji najnižja v Evropi in na svetu, soglasno zahtevamo plačilo oskrbe zdravega novorojenčka v porodnišnici, saj ostaja ta oskrba v sistemu preventivnih pregledov edina neplačana,« je v imenu Neonatalne sekcije Združenja za pediatrijo pri Slovenskem zdravniškem društvu povedala specialistka pediatrije in direktorica Bolnišnice za ginekologijo in porodništvo (BGP) Kranj Andreja Cerkvenik Škafar. Plačilo, kot je pojasnila, je določeno v spremembah in dopolnitvah Pravilnika za izvajanje preventivnega zdravstvenega varstva na primarni ravni iz leta 2005 v delu, ki opredeljuje zdravstveno varstvo novorojenčkov v vrednosti 0,55 uteži. Pravilnik je sprejelo ministrstvo za zdravje, a se v tem delu ne izvaja, je opozorila Andreja Cerkvenik Škafar. »Navkljub številnim predlogom za realizacijo plačila skupin primerljivih primerov (SPP) prek Združenja zdravstvenih zavodov Slovenije od leta 2006 dalje, sredstva za plačilo oskrbe niso bila zagotovljena.« BGP Kranj zato, da preglede zdravega novorojenčka zagotovi, plača devetsto tisoč evrov na leto iz lastnih prihodkov, čeprav bi to moral pokriti Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS), je prepričana Škafarjeva, teh devetsto tisoč evrov pa bi bolnišnici omogočilo, da bi lahko korektno poslovala. Tudi razširjeni strokovni kolegij za pediatrijo je lansko leto sprejel sklep, da je skladno s pravilnikom treba ta denar bolnišnicam zagotoviti.

Razumevanje primarnega nivoja zdravstva

Na ministrstvu za zdravje in na ZZZS trdijo, da to ne drži. Sistem obračunavanja poroda so prenesli iz avstralskega sistema, nekoliko so ga modificirali na način, da plačilo poroda vključuje tako zdravstveno oskrbo porodnice in matere kakor tudi zdravega novorojenčka s prvim pregledom novorojenca še v porodnišnici. Prepričani so, da to ne sodi že v primarni nivo izvajanja zdravstvene dejavnosti, zato nima nobene povezave z omenjenim pravilnikom. »Res je, da pravilnik govori o preventivnem zdravstvenem varstvu na primarnem nivoju, vendar od rojstva dalje – in na srečo se večina novorojenčkov v Sloveniji rodi v porodnišnicah. Pravilnik še kako vključuje pregled novorojenčka, saj zapoveduje, kaj vse poleg pregleda, vsaj dveh, moramo opraviti,« je poudarila direktorica kranjske bolnišnice.

Porod različno vrednoten

Damjan Kos, direktor Sektorja za informiranje in odnose z javnostmi pri ZZZS je dal podatke: »Cena poroda brez zapletov, ki ga plača ZZZS splošnim bolnišnicam, znaša 1070,88 evra, zaradi dodatka za izvajanje terciarne dejavnosti pa znaša cena takšnega poroda v UKC Ljubljana 1525,68 evra in v UKC Maribor 1357,57 evra.« Direktorica BGP Kranj je k temu pojasnila, da je porod enak v vseh slovenskih porodnišnicah in da je ZZZS sam podal različne cene, bistveno višjo za terciarna centra, pa še ta nista enako vrednotena. »Znesek v višini 1070,88 evra, ki ga dobimo za porod preostale bolnišnice, nikakor ne pokriva stroškov poroda, poporodnega poteka pri mamici in oskrbe novorojenčka. Stroka si zato prizadeva, da bi slovensko anomalijo sistema SPP odpravili in priznali SPP Zdrav novorojenček ter ga korektno vrednotili,« je opozorila Andreja Cerkvenik Škafar in, kot je še omenila, prav tako tudi ni urejeno plačilo lajšanja porodne bolečine s pomočjo epiduralne analgezije ter remifentanila: »Že več let si prizadevamo, da bi lajšanje vrednotili kot ločeno zaračunljiv material.«