Pripravljeni so spremeniti navade

V petek so v informacijskem središču Bohinjka v Stari Fužini predstavili rezultate raziskave Turistični obisk biosfernega območja Julijske Alpe, ki ga je izvedel Triglavski narodni park (TNP).

V anketi je sodelovalo 1718 posameznikov, od tega četrtina tujcev. Med vprašanimi jih tri četrtine območje parka obišče zaradi vzpona na katero od gora.

Stara Fužina – Gre za pilotni projekt, ki je namenjen vzpostavitvi nadaljnjega spremljanja obiska v biosfernem območju Julijske Alpe ter učinkovitemu načrtovanju parkovne infrastrukture in drugih ukrepov na območju parka. Kot je poudarila vodja informacijsko-izobraževalne službe TNP Majda Odar, pri tem ne govorijo o zmanjševanju ali omejevanju obiska, temveč o usmerjanju obiskovalcev. Rezultati raziskave kažejo, da v poletnem času, torej od začetka junija do konca septembra, to območje beleži okoli pol milijona turističnih prihodov in 1,5 milijona nočitev, kar predstavlja skoraj četrtino slovenskega turizma v tem obdobju. Trendi pa kažejo, da bo število obiskovalcev v parku še naraščalo. Obiskovalci so poudarili, da na tem območju najbolj cenijo mir, samoto in lepoto pokrajine. Zanimiv pa je tudi rezultat raziskave o hipotetičnem plačilu vstopa v park, ki bi ga večina vprašanih pod določenimi pogoji podprla, ravno tako pa bi večina podprla uvedbo dnevnih kvot za vzpon na Triglav.

Avtorje raziskave je presenetilo tudi, da so obiskovalci parka pripravljeni spremeniti svoje potovalne navade v smeri trajnostne mobilnosti, ki jo nekatere občine že dobro uveljavljajo v praksi. Kot primer dobre prakse so omenili pravkar končani projekt Parkiraj in doživi naravo, ki je bil namenjen umirjanju prometa v Bohinju in Posočju. Rezultati projekta so: nadgraditev šestih parkirišč v bližini Bohinjskega jezera z novimi parkomati in zapornicama, kar bo omogočilo uporabo Sistema inteligentnega prometa (ITS) za usmerjanje avtomobilskega prometa in parkiranja ter informiranje glede obiskovanja/doživljanja območja Bohinjskega jezera z mehko mobilnostjo, vzpostavitev dveh točk za izposojo in vračilo koles ter nakup štirinajstih koles, ureditev parkirišča za šestdeset avtomobilov z obračališčem za avtobus pod planino Kuhinja, pilotna izvedba turističnih paketov z optimalnim kombiniranjem različnih oblik javnega prometa in drugo.

Klemen Langus, direktor Turizma Bohinj, je dejal, da je sedaj na vrsti tudi država. »Država je po zakonu o TNP pristojna za to območje, zato je njena naloga, da dobrim projektom in ukrepom prisluhne in jih primerno finančno podpre. Mislim, da potrebujemo tako ministrstvo za okolje in prostor kot ministrstvo za gospodarstvo, da odgovorita na konkretno izvedene aktivnosti s primernim sodelovanjem in tudi s primerno finančno pomočjo.«