Za zdaj še ni podatka, koliko več napotitev k specialistom je bilo v minulih dneh, za to bo ministrstvo direktorje bolnišnic še zaprosilo. / Foto: arhiv Gorenjski Glas, Tina Dokl

Več napotitev k specialistom

Zdravniki družinske medicine, združeni v sindikat Praktik.um, so začeli pogosteje napotovati paciente na sekundarni nivo zdravstvene dejavnosti. Na ministrstvu odgovarjajo: to ni zakonito.

Kranj – Predsednik sindikata družinskih zdravnikov Praktik.um, specialist družinske medicine Igor Muževič je poudaril, da je njihov cilj, da bi zdravniki družinske medicine lahko celostno obravnavali paciente in jim namenili čas, ki je potreben za oblikovanje trdnih odnosov in visoke stopnje zaupanja. To bi zaradi preobremenitve družinskih zdravnikov lahko dosegli le ob zagotovitvi pogojev, ki bodo privabili mlade zdravnike na to področje dela, in kot je dejal Muževič, se jim je o tem končno le uspelo dogovoriti z ministrstvom za zdravje, ki pa krši dogovor. Kot pojasnjuje, je predlog reformnih zakonov napisan tako, da zdravniki ne bodo imeli nobene avtonomije pri odločanju, v kakšnem okolju bodo delali, pacienti pa ne bodo mogli prosto izbirati zdravnika, ki si ga želijo. Tudi administrativne obremenitve so vse hujše, dodaja.

Sindikat Praktik.um, ki združuje nekaj več kot petdeset odstotkov vseh zdravnikov družinske medicine, je zato 12. januarja začel izvajati ukrep, s katerim dosledneje upoštevajo zakon o pacientovih pravicah. Ukrep so ministrstvu napovedali, je pojasnil Muževič, niso ga pa poimenovali. »Ukrep pomeni samo to, da se trudimo bolezenske težave pacientov obravnavati čim bolj po strokovnih priporočilih. Do sedaj smo namreč zaradi prevelike skrbi za zdravstveni sistem pogosto nase prevzeli odgovornost, ki nam jo stroka ne nalaga. S tem smo tudi prevzeli tveganje ob morebitni zamudi pri zdravljenju. Sedaj tega tveganja ne prevzemamo več, ampak dosledneje upoštevamo nasvete kolegov v bolnišnicah glede napotovanja,« je pojasnil Muževič.

Na ministrstvu za zdravje je v sredo potekal sestanek s predstavniki sindikata, vendar neuspešno. Po mnenju ministrstva so aktivnosti sindikata v škodo pacientov in v odnosu do pacientov neetične ter nekolegialne do zdravnikov na sekundarnem nivoju. Dodajajo, da je tovrstno napotovanje v nasprotju z veljavno zdravstveno zakonodajo, ki določa, da lahko osebni zdravnik svoja pooblastila z napotnico prenaša na napotnega zdravnika zaradi konzultacije, zahtevne diagnostike ali zdravljenja. Napotni zdravnik pa lahko odkloni sprejem pooblastila osebnega zdravnika, če niso predhodno opravljene vse storitve, ki bi jih lahko zagotovil osebni zdravnik na primarni ravni, oziroma narava bolezni ne zahteva obravnave na sekundarni ravni. Predsednik sindikata Praktik.um pa je dejal, da tveganja, da bi bili zaradi tega oškodovani pacienti, ni, saj ustava določa, da mora država nujno sprejeti ukrepe, s katerimi bo zagotovila vse zdravstvene storitve, ki jih prebivalci potrebujejo.

Ministrstvo za zdravje in sindikat Praktik.um se tudi nista uskladila glede trajanja koncesij, odprta ostaja še vrsta vprašanj, med drugim sistem naročanja pacientov in dopustni čas čakanja v ambulanti. Za zdaj še ni podatka, koliko več napotitev k specialistom je bilo v minulih dneh, za to bo ministrstvo direktorje bolnišnic še zaprosilo.