Državni zbor je včeraj obravnaval za številne sporno novelo zakona o tujcih, ki uvaja možnost aktivacije posebnega ukrepa za omejitev vstopa tujcev v državo v primeru zaostrenih migracijskih razmer. / Foto: arhiv GG

Roševa naj kuharica sveta

Kuharsko mojstrico Ano Roš iz Kobarida so proglasili za najboljšo kuharico na svetu. Državni poslanci včeraj kljub vsem kritikam obravnavali novelo zakona o tujcih.

Včeraj o noveli zakona o tujcih

Državni zbor je včeraj po nujnem postopku obravnaval predlog novele zakona o tujcih, ki predvideva aktivacijo posebnega ukrepa za omejitev vstopa tujcev v državo v primeru zaostrenih migracijskih razmer. Na zakonsko novelo je v zadnjih tednih letelo kar nekaj kritik, predvsem s strani Sveta Evrope in nevladnih organizacij, ker da posega v ustavne pravice in pravice, ki jih zagotavlja Ženevska konvencija, zato so za teden na pristojnem odboru državnega zbora za notranje zadeve že sprejeli nekaj dopolnil. Do zakona so kritični tudi v nekaterih parlamentarnih strankah, predvsem zaradi določila, da bi bila za aktiviranje posebnega ukrepa potrebna dvotretjinska večina poslancev. Po mnenju nekaterih bi zadoščala že absolutna večina, v SDS predlagajo, da naj o aktivaciji ukrepa odloči kar vlada, poslanec SD Janko Veber pa, da bi o zaostrenih razmerah moral presojati Svet za nacionalno varnost in o tem svetovati vladi. Zaskrbljenost zaradi sprejema novele je izrazil tudi predsednik državnega zbora, ki se je prejšnji teden srečal s predstavnikom generalnega sekretarja Sveta Evrope za migracije in prebežnike Tomašem Bočkom. Posebni ukrep iz predloga novele predvideva, da policija tujcu, ki ne bo izpolnjeval pogojev za vstop v Slovenijo, ne bo dovolila vstopa v državo. Če bi izrazil namero podati prošnjo za mednarodno zaščito, pa bi policija izvedla identifikacijski postopek, a namero zavrgla kot nedopustno in tujca napotila v državo, iz katere je prišel, če v tej državi ne bi bilo sistemskih pomanjkljivosti glede azilnega postopka in pogojev za sprejem prosilcev, ki bi lahko povzročile nevarnost mučenja, nečloveškega ali poniževalnega ravnanja.

Odpoved policistu zakonita

Delovno sodišče v Kopru je pred dnevi presodilo, da je bila odpoved pogodbe o zaposlitvi Mihi Sakaču, enemu od petih policijskih sindikalistov, ki so bili odpuščeni zaradi afere glede dogovarjanja o prometni kontroli ministra Borisa Koprivnikarja, zakonita. Sakač, zastopa ga odvetnik Franci Matoz, ki je že napovedal pritožbo na višje delovno sodišče, v tožbi zatrjuje, da je bila odpoved pogodbe o zaposlitvi nezakonita, zato je vložil zahtevek, da ga mora delodajalec pozvati nazaj na delo, mu izplačati vse plače z obrestmi vred in povrniti stroške postopka. Sodišče je ugotovilo, da je bila odpoved pogodbe o zaposlitvi zakonita, saj je bila pravočasna in izpeljana po zakonitem postopku, zanjo pa je obstajal resen in utemeljen razlog, ki je onemogočal nadaljevanje delovnega razmerja do izteka odpovednega roka, odpoved pa poleg tega ni bila podana iz diskriminatornih razlogov. Sodišče je še ugotovilo, da je bil Sakač eden glavnih idejnih snovalcev in organizatorjev načrtne ustavitve in nadzora ministra Koprivnikarja, katerega izključni namen je bil vplivati na ministrov ugled v družbi in oslabitev pogajalske moči vladne strani. S tem je prišlo do grobe zlorabe funkcije policista ter poznanstev in informacij, ki jih je imel Sakač zaradi zaposlitve v policiji. Tožnik naj bi s svojim ravnanjem grobo posegel v ugled policije, zaupanje vanj pa je bilo porušeno do te mere, da ni mogel nadaljevati z delom v policiji.

Državni poslanci vendarle podprli Sušlja

Državni zbor je ta teden dal soglasje k imenovanju Marjana Sušlja za generalnega direktorja Zavoda za zdrav­stveno zavarovanje Slovenije (ZZZS), s čimer je na tem položaju nasledil Sama Fakina, ki je v državnem zboru že dvakrat ostal brez potrebne podpore. Izglasovana podpora je bila sicer za Sušlja, ki je zadnje mesece ZZZS vodil kot v. d. direktorja, presenečenje, saj je dejal, da se podpore državnega zbora ni nadejal, potem ko mu jo je mandatno-volilna komisija odrekla. »Vesel sem, da so tudi poslanci prepoznali moje kompetence, izkušnje in ustrezen program dela,« je dejal. Za Sušlja bo pri vodenju zdravstvene blagajne najbolj pomembno sodelovanje ter tudi oddaljevanje od medsebojnega obtoževanja in negativne klime. »Pred nami so zahtevne naloge, kot so sistemska zakonodaja, premalo denarja in učinkovitost v zdravstvu. Skupaj lahko veliko naredimo,« je napovedal. Kot je poudaril, bo za precej težke in zahtevne odločitve, ki so pred zdravstvom, nujno potreben tudi širši družbeni konsenz.

Ana Roš kuharica leta

Kuharska mojstrica Ana Roš iz Kobarida je po izboru žirantov akademije The World’s 50 Best Restaurants najboljša kuharica v letu 2017. Najprestižnejši naziv v svetu kulinarike podeljuje revija Restaurant, ki vsako leto izbira in predstavlja tudi najboljše restavracije na svetu. Ali se je tudi Hiša Franko, ki jo Roševa vodi s partnerjem Valterjem Kramarjem, uvrstila na lestvico najboljših restavracij na svetu, bo znano 5. aprila, ko bodo v Melbournu v Avstraliji razkrili letošnji izbor. Pri tem je zanimivo, da Roševa nima formalne kuharske izobrazbe, do osemnajstega leta pa je po lastnih besedah le redkokdaj sploh kuhala. Med številnimi prejetimi priznanji omenimo še naziv najbolj talentirane kuharice leta 2015 po izboru kulinaričnega združenja Jeunes Restaurateurs d'Europe.