Margareta Vovk Čalič / Foto: Tina Dokl

Desetnica daje slovo

Etno galerija Desetnica v starem Kranju se zapira. Do konca januarja jo bodo izpraznili, osmega februarja bo že v praznem prostoru uradno zaprtje. V resnici je slovo po šestindvajsetih letih delovanja precej čustveno. Odprta ostaja možnost, da kdo drug na tej lokaciji poišče svojo poslovno priložnost.

Kranj – Simbolično povezano s pesnikom Francetom Prešernom in resnično je, da so etno galerijo Desetnica v Kranju, prva leta znano pod imenom M-Ars, odprli 3. decembra (leta 1990), zaprli jo bodo 8. februarja. Vodja Desetnice Margareta Vovk Čalič se spominja, da je bilo prvih deset let po osamosvojitvi Slovenije veliko evforije, veliko ljubezni do vsega, kar je slovenskega. Tudi v tem oziru je treba razumeti njen zanos, ko je odpirala etno galerijo, poleg tega je bila Margareta tedaj že priznana oblikovalka krpank, celo začetnica izdelave krpank v Sloveniji z nazivom mojstrice. Na sejmih in podobnih dogodkih je spoznala veliko rokodelcev in večinoma z izdelki domače in umetnostne obrti, umetniškimi deli in oblikovalskimi izdelki »opremila« etno galerijo. Kasneje je prevzela še muzejsko trgovino Gorenjskega muzeja, vendar je ugotovila, da je biti bolje na enem koncu kot na dveh. Z nakupom večjega prostora »na koncu mesta« je prišlo tudi novo ime Desetnica. Dvajsetletnico so obeležili z razstavo izdelkov svetovno priznanega oblikovalca Oskarja Kogoja. Kdo bi tedaj vedel, da bodo etno galeriji že čez nekaj let dali slovo. »Veliko artiklov, povezanih s Kranjem, smo sami delali. Poiskali smo dobavitelje, izdelovalce, naredili osnutke, kalupe. Ena takih je kolekcija replik Gorenjskega muzeja. K sodelovanju smo povabili tudi druge muzeje in bili smo ena redkih trgovin, ki je nudila širok izbor umetniško izdelanih replik predmetov, ki jih hranijo slovenski muzeji,« je povedala Margareta Vovk Čalič, ki upa, da bodo del tega prodajnega programa lahko oddali.

Etno galerijo praznijo z razprodajo izdelkov, slovo je kar tematsko; v prvih dneh razprodaje je potekalo pod imenom Ni prostora za angele, v naslednjih dneh pod imenom Vzemi še zadnji košček mojega srca. Do konca januarja pa pod imenom Na smetišče zgodovine. Margareta je razložila, zakaj tako ime: »Česar ne bomo uspeli oddati in prodati, bomo morali plačati DDV, tudi če izdelke peljemo na smetišče. Takšna je davčna zakonodaja.«

Desetničin prostor je na voljo za odkup ali najem. Praznijo ga prav na hitro tudi zato, da bi potencialni novi najemnik imel možnosti pridobiti sredstva za subvencioniranje, za kar se pri kranjski občini pripravlja javni razpis za subvencioniranje najemnin za poslovne prostore, kot je še razložila Margareta Vovk Čalič. Desetnico je obiskal kranjski župan Boštjan Trilar, vest o zapiranju smo objavili v decembrskih Kranjskih novicah z željo, da bodo vrata »na koncu mesta« za novo poslovno priložnost odprta še naprej.

Margareta Vovk Čalič ima še pet let do upokojitve, v celoti se bo posvetila svoji veliki ljubezni, izdelovanju krpank, za kar tudi na tečajih in delavnicah navdušuje vse, ki jih tovrstno oblikovanje zanima.