Pri spomeniku v Šenčurju so pripravili slovesnost v spomin na streljanje talcev pred 73 leti. / Foto: Tina Dokl

Spomnili so se nemočnih žrtev

S slovesnostjo pri tamkajšnjem spomeniku so se v Šenčurju poklonili spominu na štirideset talcev, ki so jih pred 73 leti ustrelili na Sitarjevi njivi.

Šenčur – V Združenju borcev za vrednote NOB z vsakoletno slovesnostjo pri spomeniku talcem ohranjajo spomin na zločin, ki se je na tem mestu zgodil 24. januarja 1944. Nemški okupator se je po besedah slavnostnega govornika, predsednika Zveze društev upokojencev Slovenije Janeza Sušnika takrat znesel nad štiridesetimi nemočnimi begunjskimi zaporniki, ki so jih kot talce pobili pred očmi krajanov. Streljanje talcev je bil povračilni ukrep za napad partizanov na žandarmerijsko patruljo med Šenčurjem in Visokim, v katerem so trije žandarji izgubili življenje. »Prvotni namen je bil obračunati z domačini, a je to preprečil nemški občinski komisar Franc Padar, ki je izjavil, naj najprej ustrelijo njega,« je razložil Sušnik.

Kot je v svojem govoru še spomnil Sušnik, je nemška vojska v letu 1944 na veliko evropskih bojiščih že izgubljala svojo moč, zato je iz besa posegala po civilnem prebivalstvu ter vnašala med ljudi strah in trepet. »Slovenci smo bili obsojeni na izginotje in smrt naroda, vendar smo šli po poti, ki nam jo je začrtal že borec za severno mejo, general Rudolf Maister,« je poudaril Sušnik in dodal, da je bila zmaga v drugi svetovni vojni težko pridobljena z veliko žrtvami na bojiščih in v koncentracijskih taboriščih. Zato ga žalosti, da danes spet pogrevamo delitev na tiste, ki so se borili pri partizanih, domobrancih ali v nemški vojski. »S tem razdvajamo slovenski narod, ki mora presekati s preteklostjo in z združenimi močmi graditi prihodnost.« Govor je sklenil z besedami, da moramo v spomin na štirideset ustreljenih talcev negovati vero v svobodo in blaginjo.