Najdlje so se zadržali pri Nami

Škofjeloški občinski svetniki so na zadnji seji sprejeli skoraj 22 milijonov evrov težak proračun za letošnje leto skupaj z amandmajem, s katerim so za 15 tisoč evrov povečali sredstva za Loški muzej.

V razpravi so se svetniki najdlje zadržali pri amandmaju svetnika Rolanda Krajnika, ki je predlagal, da se za tristo tisoč evrov oziroma v celoti zmanjšajo sredstva, ki jih je občina namenila za nakup prostorov za knjižnico v Nami.

Škofja Loka – Prihodke občine letos načrtujejo v višini 21,7 milijona evrov, odhodki bodo znašali 21,8 milijona evrov. Med prvo in drugo obravnavo proračuna je po besedah direktorice občinske uprave Špele Justin prišlo zgolj do manjših sprememb. Pričakovane prihodke so povečali za dobrih štirideset tisoč evrov, in sicer naj bi z okrepitvijo redarske službe dvajset tisoč evrov več zbrali na račun pobranih glob in kazni, še dvajset tisoč evrov pa naj bi iztržili s prodajo počitniške hišice v Čatežu, za katero po besedah Špele Justin že nekaj časa ni bilo zanimanja.

V razpravi so se svetniki najdlje zadržali pri amandmaju svetnika Rolanda Krajnika, ki je predlagal, da se za tristo tisoč evrov oziroma v celoti zmanjšajo sredstva, ki jih je občina namenila za nakup prostorov za knjižnico v Nami. Po njegovem prepričanju naj bi župan z uvrstitvijo nakupa teh prostorov v načrt razvojnih programov kršil pozitivno zakonodajo. »Na lanski marčevski seji je bilo svetnikom podano gradivo, ki je vsebovalo tri potencialne lokacije prihodnje knjižnice. Za najbolj primerni sta se izkazali Nama in Kapucinsko predmestje. Pred dokončno odločitvijo med Kapucinskim predmestjem in Namo bi bilo treba preveriti najmanj primernost obstoječe 48 let stare konstrukcije stavbe Name in koliko bi bila na podlagi tega vredna njena rekonstrukcija,« je poudaril Krajnik. Po njegovem bi bilo obenem treba narediti predinvesticijsko zasnovo za obe lokaciji in primerjalno oceno tveganja za uresničitev naložbe na obeh lokacijah. »V proračun zato ne sodi denar za nakup Name, ker svetnikom še niso bili razloženi vsi stroški vlaganj v Namo,« je dodal Krajnik, ki je obenem v amandmaju izrazil tudi skrb za 25 zaposlenih v Nami. Pomisleke so izrazili tudi nekateri drugi svetniki. Metod Di Batista sicer meni, da je lokacija v Nami verjetno najboljša, ampak prav tako pogreša predinvesticijsko oceno vlaganj v ta objekt. »Za večjo transparentnost pri odločanju,« je poudaril. Pri glasovanju o amandmaju se je med drugimi vzdržala tudi Jožica Vavpotič Srakar, prav tako zaradi pomislekov o ekonomski upravičenosti obnove Name. »Čeprav po drugi strani primer knjižnice v Globusu v Kranju lokacija upravičuje tudi tovrstne pomisleke,« je še dodala. Viktor Zadnik, ki je glasoval proti amandmaju, pa je glede odpuščanj zaradi zaprtja Name pojasnil, da bi po njegovih informacijah Namo zaprli v vsakem primeru. »Strategijo razvoja imajo samo za poslovalnico v Ljubljani; druge so že prodali, v Škofji Loki je ena zadnjih.«

Medtem ko so amandma glede knjižnice na koncu zavrnili s šestnajstimi glasovi proti, pa so z veliko večino podprli amandma odbora za družbene dejavnosti, ki ga je predstavila Melita Rebič. Predlagali so povečanje sredstev za Loški muzej za petnajst tisoč evrov, ki bi jih namenili za zaposlitev receptorja. Na ta račun so za enak znesek zmanjšali sredstva za ureditev zahodnega dela objekta Kasarne.