Občina Gorenja vas - Poljane za zgled

Na Gorenjskem imamo v primerjavi z drugimi slovenskimi zdravstvenimi regijami najboljšo odzivnost v programu Svit, ki je državni program presejanja in zgodnjega odkrivanja predrakavih sprememb in raka na debelem črevesu in danki. Najboljša odzivnost je v občini Gorenja vas - Poljane in župan ima odgovor na to. Najslabša odzivnost je v občinah Jesenice in Jezersko.

Presejanje pomeni pregledovanje navidezno zdravih ljudi s preprosto preiskavo ali testom. Gre za poseben postopek vabljenja navidezno zdravih ljudi, da bi med njimi odkrili tiste, pri katerih je velika verjetnost, da že imajo predstopnjo ali začetno obliko iskanega raka.

V prizadevanjih, da bi zmanjšali obolevnost za rakom na debelem črevesu in danki, predvsem pa zmanjšali število ljudi, ki v Sloveniji vsako leto umrejo zaradi te bolezni, je bil pred leti uveden preventivni zdravstveni program Svit. Ta vključuje moške in ženske v starosti od 50 do 74 let, ki imajo urejeno osnovno zdravstveno zavarovanje. S testiranjem na prikrito krvavitev v blatu je mogoče v okviru programa odkriti že predrakave spremembe na črevesni sluznici, raka pa v zgodnji fazi, ko je še ozdravljiv. Program poteka pod okriljem ministrstva za zdravje, nosilec programa je Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ). Sodelovanje v Svitu je za tiste, ki so v ciljni populaciji brezplačno, saj stroške programa nosi Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije. Ciljno populacijo predstavlja več kot pol milijona oseb, ki so v program vabljene po vnaprej določenem načrtu v obdobju dveh let.

Po zadnjih podatkih, ti so iz prve polovice lanskega leta, je bila odzivnost v Sloveniji v povprečju 65,61-odstotna, medtem ko je bila v zdravstveni regiji Kranj odzivnost 69,7-odstotna, najboljša v Sloveniji. Ženske se na splošno odzivajo bolje kot moški. Najbolj zdravju dragocen program se zdi prebivalcem občine Gorenja vas - Poljane, kjer imajo 85,14-odstotno odzivnost. Župan občine Gorenja vas - Poljane Milan Čadež je podal svoj pogled na to: "Menim, da je ključno, da splošni zdravniki, ki delujejo na območju naše občine, vse tiste, ki se v program niso odzvali na vabilo NIJZ, sami pozovejo še enkrat. Tudi v raziskavi revije Moje finance, kje se najbolje živi, smo bili med slovenskimi občinami na četrtem mestu, po posameznih rubrikah in ena od njih je bila zdravje, smo bili na prvem mestu. V občini imamo na primarnem nivoju tri splošne zdravnike in pediatrinjo, ki pri nas dela tri dni v tednu. Imamo kakovostno zdravstveno oskrbo in lahko samo pohvalim zdravnike, ki svoje delo opravljajo kvalitetno."

Po odzivnosti na Gorenjskem sledijo občine Železniki (84,47 %), Žiri (84,08 %), Škofja Loka (78,37 %), Šenčur (75,51 %), Žirovnica (74,57 %), Kranjska Gora (72,27 %), Cerklje (69,98 %), Bohinj (69,67 %), Naklo (69,36 %), Preddvor (68,49 %), Radovljica (68,39 %), Gorje (67,30 %), Kranj (67,10 %), Tržič (66,58 %), Bled (65,74 %), Jesenice (59,06 %) in Jezersko (57,45 %).

Rak na debelem črevesu in danki je velik zdravstveni problem; je drugi najpogostejši rak, število teh rakov se povečuje in v Sloveniji že presega številko 1600 letno. Predstavlja tudi drugi najpogostejši vzrok smrti zaradi raka. Ta oblika raka pa je ozdravljiva bolezen, če se odkrije in zdravi v zgodnji razvojni stopnji. S Programom Svit se lahko veliko teh rakov prepreči, ker se odkriva in odstranjuje polipe, ki so predstopnje raka. Ste vedeli, da bo zaradi pravočasne odstranitve polipov v debelem črevesu in danki vsako leto v Sloveniji vsaj tristo obolelih za to obliko raka manj?