Približno tisoč protestnikov se je zbralo pred poslopjem ministrstva.

Proti zniževanju pokojnin

»Zahtevamo pošteno plačilo,« se je glasilo sporočilo protesta delavcev v nevarnih poklicih, ki menijo, da bodo zaradi znižanja prispevne stopnje poklicnega pokojninskega zavarovanja njihove pokojnine nižje.

Ljubljana – Približno tisoč delavcev t. i. težkih in zdravju škodljivih poklicev se je v sredo dopoldne udeležilo protesta pred ministrstvom za delo družino, socialne zadeve in enake možnosti.

Policisti, vojaki, rudarji, poklicni gasilci, strojevodje in drugi delavci imajo za nesprejemljivo odločitev ministrstva, da znižajo prispevno stopnjo poklicnega pokojninskega zavarovanja in zvišajo stroške upravljavca, Kapitalske družbe. »Če bi ministrica bila kopač, ne bi na naše penzije padel mrak,« je pisalo na enem izmed visoko dvignjenih transparentov v množici delavcev, ki so od ministrice Anje Kopač Mrak glasno zahtevali dostojne pokojnine za opravljeno delo. Znižanje prispevne stopnje poklicnega pokojninskega zavarovanja z 9,25 odstotka na osem odstotkov bo po mnenju sindikalistov pomembno znižalo socialno varnost po upokojitvi. »Znižanje prispevne stopnje je bilo določeno enostransko, brez dogovora in pojasnil. Brez ustreznih izračunov in ob izključnem upoštevanju interesov kapitala. Takšno dejanje ruši socialni dialog,« je v imenu sindikatov spregovoril Aleksander Kočevar iz Sindikata delavcev rudarstva in energetike Slovenije.

»Rešitev ni v dobro delavcev«

Protesta so se udeležili tudi nekateri gorenjski delavci in predstavniki sindikatov. Mirela Žnidarec iz Območne organizacije Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Gorenjske, je poudarila, da se ministrica ni posvetovala s predstavniki sindikatov pred odločitvijo. »Protestiramo, ker menimo, da rešitev ni v dobro delavcev. Ne pristajamo na besede ministrice, da se z zmanjševanjem prispevne stopnje ne posega v poklicne pokojnine. V primeru, da našim zahtevam ne bo ugodeno, bomo organizirali še več akcij in poskušali aktivirati čim več delavcev, saj gre za dobro vseh. Skupaj smo močnejši. Ne nazadnje nihče ne ve, ali bo dočakal pokojnino,« je povedala Žnidarčeva.

Po novem višje poklicne pokojnine

»Žalosten sem, ko vidim, kako sistem propada. Leta 2000 so nam vzeli beneficirano delovno dobo. Ne znam si predstavljati poklicnega gasilca pri 55 ali 60 letih, da bo z vso opremo prišel v 15. ali 20. nadstropje,« je težave delavcev v težkih poklicih ilustriral Aleksander Ogrizek, predsednik Sindikata poklicnih gasilcev Slovenije.

Protestniki so pred ministrstvom vztrajali kakšno uro, nato pa sta predstavnike sindikatov sprejela tudi ministrica Anja Kopač Mrak in državni sekretar Peter Pogačar. »Pokojninski načrt poklicnega zavarovanja je bil pripravljen na podlagi sprememb pokojninskega zakona, ki so bile usklajene s socialnimi partnerji. Ključna sprememba je bila zvišanje poklicne pokojnine na tak znesek, kot bi ga dobili s štiridesetimi leti pokojninske dobe, čeprav je imajo v resnici manj. Tako bodo po novem poklicne pokojnine višje v primerjavi s prejšnjim pokojninskim načrtom,« so sindikalistom zagotovili na ministrstvu, ki zagotavljajo, da bo tistemu, ki bo imel na osebnem računu premalo sredstev za poklicno upokojitev, primanjkljaj pokrila država iz solidarnostnih rezervacij. Na ministrstvu dodajajo, da je povprečna poklicna pokojnina lani znašala 1600 evrov.

Po mnenju ministrstva z znižanjem prispevne stopnje prihodnost poklicnega upokojevanja ni ogrožena. Ta se bo po dveh letih vrnila na 9,25 odstotka, če bi se izkazalo, da je vplačanih sredstev premalo.