V letošnjem šolskem letu so začeli poučevati tudi orgle, pouk za zdaj poteka v župnijski cerkvi. Na fotografiji sta učenec Kristjan Komloši in učiteljica orgel Barbara Pibernik.

Sedemdeset generacij mladih glasbenikov

Glasbena šola Jesenice letos praznuje sedemdesetletni jubilej. Obeležili ga bodo tako, kot se spodobi: s pestrim programom dogodkov, od izdaje koledarja, zgoščenke, zbornika in priročnika do slavnostnega koncerta, Festivala družin, posebnega glasbenega abonmaja ...

Jesenice – Glasbena šola Jesenice letos praznuje sedemdesetletnico. Kot je povedala ravnateljica Martina Valant, je bila šola ustanovljena 1. septembra 1947, prostore je imela v jeseniški gimnaziji, vpisana sta bila 102 učenca, prva ravnateljica pa je bila Boža Černivčeva. Danes glasbeno šolo obiskuje 431 učencev, v letošnjem šolskem letu so odprli tudi oddelek za orgle, tako da sedaj poučujejo vsa glasbila. Za najmlajše izvajajo program predšolske glasbene vzgoje in glasbene pripravnice, poleg programa glasba pa izvajajo tudi pouk baleta. Poleg komornih skupin na šoli deluje kar pet orkestrov: mlajši in starejši harmonikarski orkester, mlajši in starejši godalni orkester, mladinski pihalni orkester in Simfonični orkester Jesenice. »V šoli si želimo, da učenci z nasmehom prihajajo in odhajajo v glasbeno šolo ter se po končanem šolanju tudi vračajo, bodisi kot poslušalci na koncerte bodisi kot člani naših orkestrskih oziroma plesnih zasedb,« je povedala ravnateljica Martina Valant.

Ob jubileju so pripravili pester program dogodkov. Tako so že decembra lani izdali koledar za leto 2017 s fotografijami učencev in datumi najpomembnejših prireditev. Izdali bodo tudi zbornik, zgoščenko s posnetki učencev in priročnik za korepetitorje baleta s skladbami učitelja Drejca Pogačnika. Osrednja prireditev praznovanja pa bo slavnostni koncert, ki bo v četrtek, 20. aprila, v Gledališču Toneta Čufarja. Med koncerti velja posebej omeniti tudi Festival družin, ki bo potekal 1. aprila v Kolpernu. V jubilejnem letu šolo čaka tudi izvedba že 9. srečanja harmonikarskih orkestrov Slovenije, ki bo 8. aprila. Ob obletnici pa bodo obeležili tudi sodelovanje s Pihalnim orkestrom Jesenice - Kranjska Gora. Tako bodo na spomladanskem koncertu orkestra 25. marca nastopili tudi štirje solisti, učenci Glasbene šole Jesenice: klarinetistka Manca Noč, harmonikarka Zala Zarja Mesec, trobentač Kevin Kuralt in tolkalist Valentin Ravnik. Z jubilejem pa je povezan tudi letošnji glasbeni abonma, ki so ga posvetili jeseniškim glasbenikom in skladateljem.

Pozornost v jubilejnem letu bodo namenili tudi dvema še živečima učencema prve generacije, to sta dr. Breda Oblak in Ludvik Kokošinek. Dr. Breda Oblak je bila učenka klavirja pri učiteljici Boži Černivčevi, šolanje je nadaljevala na srednji stopnji in akademiji, zatem pa se je na povabilo takratnega ravnatelja Rada Kleča kot absolventka vrnila na Jesenice in v glasbeni šoli poučevala klavir in nauk o glasbi. Nato jo je pot vodila nazaj v Ljubljano, kjer je poučevala na akademiji za glasbo, bila je tudi prodekanica, je pa tudi prva slovenska avtorica didaktične zbirke za pouk glasbe v osnovni šoli. Prejela je tudi naziv častne občanke občine Jesenice. Ludvik Kokošinek pa se je leta 1947 vpisal v glasbeno šolo na violino, njegov prvi učitelj je bil Rado Kleč, kasneje pa je tudi sam nekaj let poučeval violino v šoli. »Še vedno je reden obiskovalec naših koncertov, je član Simfoničnega orkestra Jesenice, letos pa bo obeležil sedemdeset let, kar je prvič prestopil prag glasbene šole. Tako bosta na slavnostnem koncertu 20. aprila praznovala oba; na koncertu bo seveda na odru kot član Simfoničnega orkestra Jesenice,« je povedala ravnateljica Martina Valant.