Poledeneli pločniki so polnili urgence. Fotografija je simbolična. / Foto: Gorazd Kavčič

Polne urgence, krivi so bili zvini, zlomi ...

Petkove vremenske nevšečnosti so povzročile številne padce, za posledico pa udarce, zvine in zlome. Tudi na Gorenjskem je imelo zdravstveno osebje veliko dela.

Jesenice, Kranj, Ljubljana – V Urgentnem centru Splošne bolnišnice Jesenice so od petka do včeraj v kirurški urgentni ambulanti obravnavali 173 pacientov, ki so se poškodovali zaradi vremenskih razmer. Največ obravnav je bilo v petek, kar 75. V soboto so imeli iz istega razloga še 50 obravnav, v nedeljo pa 48. Paciente so pregledali z obstoječo ekipo in zmogli s skupnimi močmi, se je pa čas čakanja na pregled zaradi velikega števila pacientov podaljšal, je sporočila tamkajšnja predstavnica za odnose z javnostjo Sandra Jerebic. Poudarila je še, da so manjše poškodbe, kot so na primer odrgnine, oskrbeli že na primarnem zdravstvenem nivoju, sicer bi bil pritisk na urgenco še večji.

Tudi urgentna ambulanta kranjskega zdravstvenega doma je imela v petek, ko so bile vremenske razmere v minulem koncu tedna najbolj neugodne, polno dela, kot je pojasnila direktorica zdravstvenega doma Lilijana Gantar Žura: »Imeli smo 51 voženj z reševalnim vozilom. V urgentno ambulanto smo prišli pomagat trije zdravniki, aktivirali smo dodatna dva reševalca in dodatno medicinsko sestro. Bilo je približno dvajset zlomov kolka in deset zlomov v zapestju. Ker lahko peljemo samo enega pacienta z reševalnim vozilom leže, si lahko predstavljate, da so reševalci res veliko delali in vozili ta dan.« Iz Zdravstvenega doma Bled so sporočili, da so imeli sicer veliko obravnav, da pa je bilo poškodb zaradi vremenskih razmer pri njih precej manj.

Nadzorni travmatolog Urgentnega kirurškega bloka Kirurške klinike UKC Ljubljana Marko Jug pa je povedal, da so v petek do 17. ure na tamkajšnji kirurški urgenci pregledali 250 pacientov, 15 ljudi je bilo težje poškodovanih in so potrebovali operacijo. Odprli so štiri dodatne ambulante. Glede na okoliščine so morali aktivirati zeleni alarm za množične nesreče, s katerim bi okrepili dodatne ambulante glede na razpoložljive dodatne vire. Na srečo se je stanje kasneje umirilo, Marko Jug pa je pozval prebivalce, naj upoštevajo izredne vremenske razmere in naj v takšnih primerih, če to ni nujno potrebno, ne hodijo ven, kar je splošno priporočilo tudi za naprej.